Jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo?Podělte se s námi o receptury! :)
6 příspěvků • Stránka 1 z 1

víno

Jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo?Podělte se s námi o receptury! :)
crywolf
Kachna
Příspěvky: 21
Registrován:28 lis 2008 18:54
Odesláno:01 úno 2010 15:16

víno

Ahoj mám děsný trápení snažim se najít nějakou stránku kde bych se dozvěděl k jakýmu jídlu se hodí jaké víno nemuže mi někdo poradi pls? :HELP:
Kachna
CyberCodeDroid
V.I.P
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování
Příspěvky: 556
Registrován:01 zář 2006 08:03
Odesláno:01 úno 2010 18:13

Re: víno

Bílá vína
podáváme se světlým masem jako jsou: ryby, drůbeží maso, telecí maso, světlé omáčky, čerstvé světlé sýry

Červená vína
Podáváme s tmavými pokrmy a naopak se nehodí k masu nebo pokrmům nasáklýcg mořskou vodou!

Hlavně POZOR: víno se nehodí k jídlům: okyseleným octem, čokoládovým polevám, zavařeninám, vajíčkům.

A teď jak je to se zákusky a předkrmy:
Pokud před hlavním jídlem máme připravený malý slaný zákusek, podáváme jej se sklenkou bílého, suchého šumivého vína.
Ke sladkému zákusku sladké víno např.Tramín.
K předkrmu bez výraznější chuti nabídneme bílé víno s výraznějšími kyselinami, nejlépe víno přívlastkové.

Zákusek a předkrm:
Pokud před hlavním jídlem máme připravený malý slaný zákusek, podáváme jej se sklenkou bílého, suchého šumivého vína,
Ke sladkému zákusku sladké víno, např. výběrové víno Tramín či Ryzlink rýnský.
K předkrmu bez výraznější chuti nabídneme bílé víno s výraznějšími kyselinami, nejlépe víno přívlastkové-to je např.Ryzlink rýnský
Pokud je náš předkrm výraznější chuti, vybereme víno s jemnější aromatikou či víno s kořenitými látkami nebo sušší.
Ke korýšům (humrový, krevetový či krabí koktejl), bílá vína se sladěnou kyselinou.
druhy vína K zeleninovým salátům je vhodné bílé, lehké víno s jemnějším aroma.
Ke drůbežímu nářezu víno výraznější, bílé.
K předkrmům z hovězího masa, jako je např. nářez či pikantní klobásky,. podáváme mladší červená ví na s vyšším obsahem kyselin- např. Frankovka.
Vepřové maso (šunka,uzené..) doplňujeme mladším červeným vínem s nižším obsahem kyselin.


Polévky:
K polévkám můžeme také při možnosti chuti podávat víno.
Zeleninové dobře doplňuje suché nebo růžové víno.


Dezerty:
K ovocným salátům je vhodné aromatické suché i polosuché víno- např Muškát či Tramín.
Ke zmrzlinám se hodí bílá vína, rosé sekt.
Ke krémovým zmrzlinám (karamel, créme bruleé) vína ledová či slámová
V.I.P
crywolf
Kachna
Příspěvky: 21
Registrován:28 lis 2008 18:54
Odesláno:03 úno 2010 09:55

Re: víno

děkuju moc
Kachna
CyberCodeDroid
V.I.P
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování
Příspěvky: 556
Registrován:01 zář 2006 08:03
Odesláno:03 úno 2010 14:53

Re: víno

Nemáš zač, kdykoliv budeš potřebovat, napiš :blueagree:
V.I.P
CyberCodeDroid
V.I.P
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování
Příspěvky: 556
Registrován:01 zář 2006 08:03
Odesláno:27 úno 2010 17:43

Re: víno

O víně - odrůdy bílého vína

Müller Thurgau – Müller Thurgau je mladá odrůda pocházející ze Švýcarska. Má skvělé pěstitelské vlastnosti, u nás patří Müller Thurgau mezi nejrozšířenější odrůdy, nejvíce se pěstuje ve znojemské a slovácké podoblasti. Barva Mülleru je světlá se zelenožlutým odstínem, má muškátovou jemně aromatickou vůni s ovocnými odstíny. Chuť je svěží, ne moc kyselá. Müller Thurgau se hodí ke každodennímu pití i při společenské zábavě. Zkuste toto víno k předkrmům, lehkým jídlům, rybě a k čerstvým sýrům.
Teplota podávání: 9 – 11 °C

Veltlínské zelené – Veltlínské zelené je další z tradičních a oblíbených odrůd vín. Veltlínské zelené pochází z Rakouska, kde tvoří necelých padesát procent z celkové plochy vinic. U nás se veltlínu nejvíc daří ve velkopavlovické oblasti, pěstuje se ale na celé jižní Moravě. Nejlepší je jako mladé, oplývá světle zelenou až zelenožlutou barvou, vůně je svěží, pronikavá, chuťově je decentní, s náznaky ovoce nebo lipového květu, v některých oblastech bývá i trošku kořenitá s náznakem pepře. Veltlín zelený se skvěle hodí k jednoduchým jídlům domácí kuchyně, k vařenému hovězímu nebo drůbežímu masu a ke smažené rybě. Toto víno se často podává i ve formě střiku.
Teplota podávání: 10 – 12 °C Vlašský ryzlink

Ryzlink vlašský – Ryzlink vlašský je klasická stará odrůda neznámého původu. Největší oblibě se „vlašák“ těší v mikulovské vinařské oblasti, a to díky pravidelnosti sklizně a velké mrazuvzdornosti. Vyznačuje se světle žlutozelenou barvou, má plnou, harmonickou chuť s příjemnou kyselinou a vůní červeného rybízu nebo angreštu. Starší vína oplývají chutí lučních květin a medu. Ryzlink Vlašský podávejte k zeleninovým jídlům i polévkám, k sladkovodním rybám, ke zrajícím sýrům nebo k jemným paštikám. Oblíbený je i jako vinný střik.
Teplota podávání: 9 – 11 °C

Ryzlink rýnský – Král vín a víno králů, ryzlink rýnský je velice stará odrůda pocházející z Německa. Pěstuje se po celém světě a patří mezi vůbec nejoblíbenější odrůdy. Světle zelenožlutá barva s přibývající zralostí zlataví, chuť je plná a harmonická s širokou paletou vůní podle typu půdy a ročníku. Ryzlink rýnský je vhodný k rybám, telecímu nebo kuřecímu masu, studeným předkrmům, nebo k tvrdým sýrům. Ryzlink rýnský se také ideálně využije při delším posezení ve společnosti.
Teplota podávání: 9 – 11 °C

Rulandské bílé – Rulandské bílé je stará francouzská odrůda, dříve známá jako burgundské bílé. Patří mezi nerozšířenější špičková vína, u nás se Rulandskému bílému nejvíc daří ve slovácké a litoměřické podoblasti. Ve vůni Rulandského ucítíte jemné květiny, u vyzrálejších vín se objevuje vůně hrušek, chlebové kůrky i lískových oříšků. Rulandské bílé lze podávat při slavnostnějším příležitostem k bohatému výběru masitých jídel, hodí se i k uzeným rybám, pernaté zvěřině nebo i plísňovým sýrům. Svěží rulandské je skvělý aperitiv. Trebbiano
Teplota podávání: 10 - 12 °C

Trebbiano – Trebbiano je odrůda byla v Itálii známa již od dob starých Římanů. Nyní je široce rozšířená v Toskánsku. Vína z této odrůdy jsou velmi světle žlutá, prozářená zlatavými tóny. Ve velice osvěžující chuti tohoto vína ucítíte ovocné tóny s mandlovými náznaky. Trebbiano se skvěle doplňuje s italskými lehkými těstovinami nebo s kuřecím masem
Teplota podávání: 9 – 11°C

Sauvignon – Tato stará francouzská odrůda z Bordeaux patří mezi nejjakostnější vína a ve světě se těší velké oblibě. Na Moravě tvoří asi 3 procenta vinic a podíl se stále zvyšuje. Sauvignon, někdy také Sauvignon blanc má světle zelenožlutou barvu s výraznou broskvovou nebo kopřivovou vůní. Vůní je ovlivněna i chuť, která je kořenitá, plná, někdy s minerální příchutí. Sauvignon se hodí k výraznějším úpravám ryb a plodům moře, ke studeným předkrmům, těstovinám, ke chřestu a k ovčím nebo kozím sýrům.
Teplota podávání: 11 - 13 °C

Chardonnay – Chardonnay v současnosti patří mezi nejmódnější a spolu se sauvignonem a ryzlinkem rýnským také nejkvalitnější odrůdy. Je rozšířená nejen po celé Evropě, chardonnay se daří i v jižní a severní Americe. Světle žlutá až zlatavá barva se doplňuje s plnou, dlouho doznívající, jemně kořeněnou chutí. Chardonnay se podává při slavnostních příležitostech, skvěle se doplňuje s polévkami, býlím masem, hodí se i k lehkým rybám a plodům moře. Chardonnay jako jedno z mála býlích odrůd je vhodné i pro zpracování technologií „barrigue“.
Teplota podávání: 10 – 12 °C

Rulandské šedé – Rulandské šedé je rozšířeno po celém světě. U nás se pěstuje asi na dvou procentech rozlohy vinic, popularita Rulandského šedého však stále stoupá. Je pupenovou mutací Rulandského modrého a nejčastěji se podává k hutným kořeněným jídlům, nebo rybím specialitám, ale také k dezertům, ke kachně, k drůbeži s nádivkou nebo i uzeným sýrům. Rulandské šedé disponuje typickou zlatožlutou barvou s neutrální, mírně ovocnou vůní, chuť je plná, dlouhotrvající, hebká a s vysokým extraktem.
Teplota podávání: 10 – 12 °C

Tramín červený – Tramín červený je jednou z vůbec nejstarších odrůd neznámého původu. U nás se pěstuje od roku 1935, v současnosti se vyskytuje asi na dvou procentech plochy vinic a dále ustupuje. Tramín oplývá velice intenzivní, zlatožlutou barvou s koncentrovanou a kořenitou vůní. Podává se při slavnostnějších příležitostech, i jako doprovod k předkrmům, paštikám, ovčím sýrům. Suchý Tramín zase k uzeným rybám a ke kořeněným pokrmům.
Teplota podávání: 10 – 12 °C

Pálava – Tato mladá odrůda byla vyšlechtěna v sedmdesátých letech minulého století ve Velkých Pavlovicích a Perné. Pálava je tedy typická moravská odrůda. Momentálně zabírá plochu 0,7 % celkové plochy vinic. Pálava se nejvíce podobá Tramínu červenému, z něhož také byla vyšlechtěna. Barva je zlatožlutá, aromaticky stejně jako tramín velice intenzivní, jen o něco jemnější i v chuti. Pálava se hodí ke kořeněným jídlům, sladkým úpravám masa, k uzeným a pařeným sýrům a také k dezertům
Teplota podávání: 9 – 11 °C

Muškát Moravský – Muškát Moravský tato odrůda byla vyšlechtěna teprve v roce 1987. Brzy se ale Muškát Moravský stal velice oblíbenou a dnes tvoří nejrozšířenější mladou odrůdou u nás. Nejvíce je rozšířena ve slovácké vinařské podoblasti. Muškát Moravský má příjemně svěží a lehkou chuť, světle žlutou barvu a výraznou muškátovou vůni. Suché víno se používá jako aperitiv nebo k husím játrům, jemným paštikám nebo i ke chřestu, sladký Muškát zase k dezertům
Teplota podávání: 11 – 13 °C

Muškát Ottonel – Muškát Ottonel pochází nejspíše z Francie a je velice oblíbený hlavně v Rakousku, na Moravě se pěstuje jen velice poskrovnu. Barva tohoto vína je světle žlutá, vůně jemná a muškátová. Muškát Ottonel oplývá jemnou, lehkou chutí s náznaky růže a muškátu. Nejčastěji se kombinuje s předkrmy z husích jater nebo se sladkými dezerty. Suchý muškát může sloužit jako lehký aperitiv.
Teplota podávání: 8 - 10°C

Žlutý Muškát – Žlutý muškát patří spolu s Tramínem k nejstarším odrůdám révy vinné v Evropě. Pěstovali jej už staří Egypťané a pro své výrazné aroma byl velice oblíbeným nápojem. U nás se prakticky nevyskytuje. Barva je typická muškátová, tedy zeleno žlutá, chuťově svěží. Doporučuje se podávat k rybám a dalším mořským plodům, nebo i ke kuřecímu masu.
Teplota podávání: 8 – 10°C
V.I.P
CyberCodeDroid
V.I.P
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování
Příspěvky: 556
Registrován:01 zář 2006 08:03
Odesláno:27 úno 2010 17:46

Re: víno

O víně - odrůdy červeného vína

Svatovavřinecké – Svatovavřinecké pochází z Francie, u nás je nejrozšířenější modrou odrůdou vůbec a dokonce i celosvětově se největší plochy této odrůdy nacházejí v České republice. Barva Svatovavřineckého je tmavě červená, granátová až fialová, oplývá celkově plnou, drsnější chutí s ovocnými tóny, ve vůni můžeme najít višně nebo černý rybíz. Ideálně se Svatovavřinecké hodí k tmavému masu a intenzivním sýrům, podává se ale i k běžné konzumaci.
Teplota podávání: 14 – 16 °C andré

André – André je mladá moravská odrůda André vznikla křížením Frankovky a Svatovavřineckého ve Velkých Pavlovicích. Pěstuje se téměř jenom na Moravě, kde tvoří necelá dvě procenta plochy vinic. Má tmavě granátovou barvu, vůni peckovitého ovoce a plnou harmonickou chuť. André je vhodné ke grilovaným masům a tučnějším sýrům nebo i ke zvěřině.
Teplota podávání: 14 – 16 °C
frankovka rai vini

Frankovka – Frankovka tato velice kvalitní odrůda pochází pravděpodobně z Rakouska nebo Chorvatska. U nás je Frankovka hned po Svatovavřineckém nejpěstovanější modrou odrůdou, tvoří asi 5 procent celkové produkce. Ve světlé i tmavé rubínové barvě se objevují i fialové záblesky. Travnaté aroma mladých Frankovek se zráním mění na ostružinové. Chuť je tvrdší, kořenitá, ovocná. Frankovka může být podávána k běžným denním jídlům, skvěle se doplňuje s pečenými masy, zvěřinou, gulášem a s dalšími kořeněnými pokrmy.
Teplota podávání: 14 – 16 °C

Merlot – Merlot tato stará Francouzská odrůda je velice oblíbená po celém světě. U nás se zatím pěstuje minimálně. Merlot se velice lehce a příjemně pije, je proto vhodný i pro konzumenty, kteří nejsou zvyklí na složitější červená vína. Barva Merlotu je rubínová až tmavě granátová, chuťově je plný, hebký a vláčný. Merlot se dá pít i samotný, skvěle se hodí i k různým jemným paštikám, k srnčímu nebo jelenímu ragú, k pokrmům z rajčat, a také k sýrům s bílou a modrou plísní.
Teplota podávání: 14 – 16 °C

Zweigeltrebe – Zweigeltrebe tato mladá rakouská odrůda vznikla křížením Frankovky a Svatovavřineckého. K nám se dovezla až ve druhé polovině šedesátých let minulého století a v současnosti se pěstuje na necelých 4 procentech vinic. Barva Zweigeltrebe je tmavě granátová s fialovými odlesky, ve vůni naleznete višně a bobulové ovoce, je ovocně kořenitá. Chuťově je Zweigeltrebe plné, řízné až jemné a hebké. Zweigeltrebe podávejte ke zvěřinovému guláši, k těstovinám, paprikovým uzeninám nebo tvrdým sýrům.
Teplota podávání: 14 – 16 °C

Cabernet Moravia – Cabernet Moravia je špičková mladá moravská odrůda, která byla vyšlechtěna křížením Cabernet Franc a Zweigeltrebe v Moravské Nové Vsi. Prozatím tvoří necelé procento plochy vinic, díky své kvalitě se ale rychle rozšiřuje. Tmavě granátovou barvu doplňují jemně kabernetové tóny ve vůni a chuť černého rybízu, ostružin i čokolády a kávy. Cabernet Moravia se podává k masitým jídlům s kořeněnými omáčkami a k tučným sýrům.
Teplota podávání: 14 – 16 °C

Rulandské modré (Pinot noir) – Rulandské modré je stará francouzská odrůda k nám byla dovezena už ve 14. Století Karlem IV. a tvořila u nás 90 procent plochy vinic. Nyní se pěstuje na 2,5 procentech, obliba Rulandského modrého se ale nadále zvyšuje. Barvou patří mezi světlejší, cihlově červená má nazlátlý okraj. Ve vůni jistě ucítíte ovocné tóny. Chuťově je Rulandské modré plné a velice hebké. Lze pít i bez pokrmů a jen si toto víno vychutnávat, hodí se ale i k pečeným masům, jemným úpravám zvěřiny, k houbovým pokrmům a k tvrdým sýrům.
Teplota podávání: 14 – 16 °C

Shiraz – Shiraz a jeho původ této odrůdy je zcela nejasný, první záznamy o jeho pěstování však pocházejí z Francie. Barva Shirazu je velmi tmavá, voní po fialkách a rezedě. V chuti ucítíte velké množství tanin, které dodávají vínu drsnější charakter. Shiraz je vhodný k hovězímu a ke zvěřině nebo ke grilovaným sýrům. Lehčí vína se mohou podávat i ke krocanovi, dušenému jehněčímu nebo kuřeti
Teplota podávání: 14 – 15°C

Modrý Portugal – Modrý Portugal, jak je jasné z názvu, pochází z Portugalska, u nás byl v 18. Století nejrozšířenější modrou odrůdou, a to díky své vysoké plodnosti. Dnes činí jen necelá tři procenta skladby vinic. Oplývá jemně rubínovou barvou a jemně květinovou vůní. Chuťově je Modrý Portugal lehčí, harmonické. Jako lehké víno se Modrý Portugal hodí ke každodennímu přiměřenému popíjení, skvěle se doplňuje se studenými masitými pokrmy, k drůbeži, k těstovinám a některým sýrům.
Teplota podávání: 13 – 15 °C

Cabernet Sauvignon – Cabernet Sauvignon je jedna z nejmódnějších modrých odrůd vznikla křížením Cabernetu Blanc a Sauvignonu a pravděpodobně existovala již v době římské. U nás velké zastoupení nemá, jen něco přes jedno procento. Barvou je velice tmavě granátová, s občasnými modrými záblesky. V aroma Cabernetu Sauvignon jistě ucítíte černý rybíz doprovázený někdy i třesně, ostružiny, tabák nebo cedrové dřevo. Má mohutnou, dlouho trvající chuť, která je při vyvinuté lahvové zralosti příjemně sametová. Cabernet Sauvignon doporučujeme ke zvěřině, jehněčímu, ke steakům, krůtímu masu nebo sýrům s modrou plísni.
Teplota podávání: 14 – 16 °C

Bikavér – Bikavér neboli Býčí krev je jistě nejznámější maďarské červené víno. Setkáte se i s názvem Egri Bikavér Rai ViniBikavér, který určuje víno z vinařské podoblasti Eger, kde se vyrábí jediný pravý Bikavér. Bikavér obsahuje kombinaci tři odrůd červených vín, nejčastěji jde o Frankovku, Merlot, Cabernet Sauvignon , Kadarka nebo Modrý Portugal. Má nádhernou granátovou barvu, velký buket a nezaměnitelnou chuť. Kvalitní Bikavér si nejlépe vychutnáte s hovězím, vepřovým masem či s kořeněnými, ostrými pokrmy.
Teplota podávání: 16 – 18 °C
V.I.P
6 příspěvků • Stránka 1 z 1