Vše, co se točí okolo tohoto operačního systému
37 příspěvků

Další otázky k linuxu:)

Vše, co se točí okolo tohoto operačního systému
Uživatelský avatar
TrAstE
Logistik
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování
Příspěvky: 91
Registrován:21 zář 2006 18:47
Odesláno:19 říj 2009 13:35

Další otázky k linuxu:)

zdravím, chci si udělat dualboot nějaké distribuce s W7. hledám nějakou stabilní, kvalitní, snadno použitelnou a funkční. Hledal jsem s našel debian. používal jsem kubuntu i ubuntu ale kvůli mé hráčské podstatě jsem koupil nový stroj a nechtěl se už obtěžovat s instalací a nastavováním. winy mě s*rou. další otázka bude mi vše fungovat bez problémů? Zkoušel jsem opensuse a za boha jsem nemohl zprovoznit wifi. děkuji

moje konfigurace.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Logistik
Uživatelský avatar
Majkl578
W4A Veterán
Bydliště: /dev/null
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 14 poděkování
Příspěvky: 2058
Registrován:14 lis 2006 21:44
Odesláno:19 říj 2009 15:52

Re: Další otázky k linuxu:)

U Debianu zpravidla byva problem s nekterymi wifi a grafikou. Oboji se vetsinou resi manualni instalaci ovladacu. S ostatnim by problem byt nemel.

Pro Atheros wifi je to Madwifi, ktery funguje naprosto perfektne.

Kód: Vybrat vše

http://madwifi-project.org/
stahnout (doporucuji snapshot), untarovat, zkompilovat, nainstalovat a zavest do jadra (+ pomoci /etc/modules nechat zavadet pri bootu)

na ATI grafiku rozhodne nedoporucuji FGLRX (oficialni ovladac). Namisto nej doporucim open-source verzi, v repozitari balik s nazvem 'xserver-xorg-video-ati'. Funguje perfektne.


Predem ale upozornuji, ze linux vyzaduje po uzivateli prechazejicim z windows cas a chut ucit se novym vecem. A predevsim zapomenuti na nektere postupy z windows.

Snapshot Madwifi:

Kód: Vybrat vše

http://snapshots.madwifi-project.org/madwifi-hal-0.10.5.6-current.tar.gz
PS: Pokud jsi zavislak na hrach, linux pro tebe asi moc nebude. Precijen na hry jsou windowsy, kde funguji nativne. Takze bych volil maximalne dualboot - windows na hry, linux na vse ostatni.
W4A Veterán
Uživatelský avatar
RIPR
W4A Veterán
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování
Příspěvky: 969
Registrován:09 srp 2006 19:35
Kontaktovat uživatele:
Odesláno:19 říj 2009 16:17

Re: Další otázky k linuxu:)

Kdybych měl mluvit za sebe tak ti doporučim nedělat dual-boot, protože za chvíli by ses na ten Linux vykašlal, kvůli tomu, že bys chtěl hrát hry a pořád to přepínat je k ničemu. Jestli ho chceš, tak si na windows nainstaluj VmWare (virtuální pc) a tam linux nainstaluj ;) Můžeš pracovat v něm popřípadě ho vypnout a zahrát si nějakou tu hru :)
"SHADOW" (vlastní build) - Intel Core i5 2500k @ 4,0GHz; Powercolor AMD 6950 @ 905MHz jádro, 1450MHz paměti + flashnutý bios na 6970; 8GB Kingston HyperX 1600MHz RAM; WD Caviar Blue 1TB; CoolerMaster eXtreme Power Plus 550W; Fractal Design Define R - Black Pearl; Windows 7 - Ultimate
HP Mini 5103 - Intel Atom N550 @ 1.5GHz (Dual-Core s HT); 2GB 1333MHz DDR3 (fungují na 667MHz); Intel GMA3150; 320GB HD 7200RPM; Windows 7 - Ultimate
W4A Veterán
Uživatelský avatar
Majkl578
W4A Veterán
Bydliště: /dev/null
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 14 poděkování
Příspěvky: 2058
Registrován:14 lis 2006 21:44
Odesláno:19 říj 2009 16:28

Re: Další otázky k linuxu:)

RIPR píše:Kdybych měl mluvit za sebe tak ti doporučim nedělat dual-boot, protože za chvíli by ses na ten Linux vykašlal, kvůli tomu, že bys chtěl hrát hry a pořád to přepínat je k ničemu. Jestli ho chceš, tak si na windows nainstaluj VmWare (virtuální pc) a tam linux nainstaluj ;) Můžeš pracovat v něm popřípadě ho vypnout a zahrát si nějakou tu hru :)
A hele, promluvil zavislak. Nez pracovat ve VMware, to bych radeji ten system nepouzival. Ne jen ze to prinasi kupu problemu s funkcnosti, ale je to i pomalejsi apod. Je to zlo. :)

Jinak plati to co jsem napsal jako "PS".
W4A Veterán
Uživatelský avatar
RIPR
W4A Veterán
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování
Příspěvky: 969
Registrován:09 srp 2006 19:35
Kontaktovat uživatele:
Odesláno:19 říj 2009 17:31

Re: Další otázky k linuxu:)

Prej závislák ^^. Už zdaleka nehraju tolik jako dříve, ale jenom říkam že z vlastní zkušenosti je dost nepohodlný a pomalý přepínat systémy přes Dual Boot. Souhlasim, že je to přes VMware pomalejší... Já osobně bych i těch pár her oželel, stějně ty, coo hraju se dají spustit slušně přes Wine. Největší problém ale vidim v instalacích v linuxu. Kompinace ./configure, make, make install je sice dobrá, ale dost často se stává, že ani to nefunguje. To je obrovská výhoda Windows, jednotný instalační systém. Není potřeba nic kompilovat. Pro tebe Majkle jako programátora to asi nepředstavuje problém, ale já se přece jenom ještě učím a pro mě je to dost nepohodlnej problém, kterej mě nebaví řešit...
"SHADOW" (vlastní build) - Intel Core i5 2500k @ 4,0GHz; Powercolor AMD 6950 @ 905MHz jádro, 1450MHz paměti + flashnutý bios na 6970; 8GB Kingston HyperX 1600MHz RAM; WD Caviar Blue 1TB; CoolerMaster eXtreme Power Plus 550W; Fractal Design Define R - Black Pearl; Windows 7 - Ultimate
HP Mini 5103 - Intel Atom N550 @ 1.5GHz (Dual-Core s HT); 2GB 1333MHz DDR3 (fungují na 667MHz); Intel GMA3150; 320GB HD 7200RPM; Windows 7 - Ultimate
W4A Veterán
Uživatelský avatar
TrAstE
Logistik
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování
Příspěvky: 91
Registrován:21 zář 2006 18:47
Odesláno:19 říj 2009 18:08

Re: Další otázky k linuxu:)

Majklovi:Jo chápu, že je nějaká pravděpodobnost se na linux vykašlat. Ale chci jej hlavně do školy, zápisy, net a občas třeba openarena:D. Tvému upozornění zcela rozumím, zažil jsem už hodně ochotných lidí na fórech - i zde - co se snažili pomoct a konec konverzace ukončila věta tázacího:,, No, widnows bude asi lepší" nebo ,, Je to moc složité":) Já použival linux- opensuse, kubuntu, ubuntu a byl jsem nadšeným uživatelem, sice jsem jako vyrostlý windowsák strávil nekonečně hodně hodin s hrabáním a ještě dnes tady najdete moje příspěvky s dotazy:) toho se teda neboj. Dále ale, jakou distribuci by jste mi doporučili?
Logistik
Uživatelský avatar
Majkl578
W4A Veterán
Bydliště: /dev/null
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 14 poděkování
Příspěvky: 2058
Registrován:14 lis 2006 21:44
Odesláno:19 říj 2009 18:59

Re: Další otázky k linuxu:)

RIPR:
K používání Linuxu nemusíš umět programovat. Neříkám, že se to není výhoda, ale rozhodně to není potřeba. Ja umím programovat v podstatě jen v PHP a to s Linuxem nesouvisí, jelikož je psán v Pythonu, Perlu, Céčku a C++.
Tvé problémy s kompilací nechápu, asi byl problém mezi tím na židli a monitorem. Pokud máš pod pojmem "kompilace" zažito "./configure && make && make install", něco je špatně. Ne každá kompilace vyžaduje pre-configuration (například madwifi). 98% software ani kompilovat nemusíš, protože je v repozitářích. Jestli je neumíš nastavit, to je věc jiná (a zase je to jen a jen tvůj problém).
Častým problémem bývá to, že lidé neumí číst. To je např. když jim kompilátor napíše, že jim chybí nějaká knihovna. Tihle lidé řeknou, že to prostě nefunguje a basta. Očividně jsi jeden z nich.
Laskavě si nech řečí tohoto typu: "To je obrovská výhoda Windows, jednotný instalační systém.". Sám víš, že je to naprostý nesmysl. Pokud něco má jednotný instalační systém, je to Linux. Jedině v něm totiž otevřeš jednu aplikaci, zaškrtáš co chceš, dáš Použít a software je připraven k použití. Ne nějaké několikakrokové klikáníčko v instalátorech různých aplikací. S tím nesouvísí kompilace, v repozitářích jsou předpřipravené balíky. Ale i tebou zkompilovaný program můžeš nainstalovat jako balíček, stačí ho z toho udělat (1 příkaz).
Zkus se nad tím co jsi napsal zamyslet, často se totiž říká, že jednotná instalace v Linuxu je obrovským plusem (oproti Windows).

TrAstE:
Také jsem vyrostl na Windows, ale teď už ~rok používám pouze Linux (Debian) a Windows se mi tu válí v dualbootu. Naposledy jsem na nich byl někdy před třemi měsíci.
OpenArena je na Linuxu nativní.
Distribuci si musíš vybrat sám, podle svých požadavků a svého odhodlání. Ubuntu je grafické klikátko - nastavíš tam snad všechno přes GUI. Ale zase třeba Debian (ze kterého Ubuntu vychází) už takový není, vyžaduje více "péče". :)
W4A Veterán
Uživatelský avatar
RIPR
W4A Veterán
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování
Příspěvky: 969
Registrován:09 srp 2006 19:35
Kontaktovat uživatele:
Odesláno:19 říj 2009 20:22

Re: Další otázky k linuxu:)

Jednotný instalační systém... Myslím tím například balíčkovací systémy, například .rpm, tj. jedno kliknutí a hned připraveno k použití. Osobně jsem nenarazil na moc programů, které jsou udělané pro balíčkovací systémy. Vím že není jenom .rpm pro Mandrivu a Fedoru, ale přesto přijde mi to jednodušší. Radši kliknu 5x na tlačítko NEXT, než abych se hodinu sral s instalací protože jí neumim (ano, přiznávam, s linuxem neumim dobře a neumim instalovat). Linux by byl používanější, kdyby byl ze začátku přívětivější a instalace softwaru, který bude vyhovovat uživateli. A uživatel začátečník nebude vědět jak věci nainstalovat, tak se na Linux radši vykašle.
Linux jako takový má určitě ohrmnou moc, větší neš Windows a je uzpůsoben pro práci s Shellem. Klidně ať instalace přes Shell probíhá, ale ať je u všeho stejná, ať se zavede nějaký standard. Jednou je instalace v téhle složce, podruhé v téhle. Někdy zase jinde. To mi vadí, jakási nesjednocenost. Instaloval jsem 5 programů a pokaždé jinak... Ano, pro sběhlého uživatelé to je jednoduché, ale pro začátečníka ne.
Jinak už z Windowsu mám naučené, že když mi vyskočí nějakej Error, tak to jak .:!CENZORED!:. nezavřu, neobrečim popřípadě postnu na forum nebo vygooglim. Snažím se ho vyřešit a když je to v mých silách, tak se mi to často i povede. Nevím ale, jak je Linux zařízen, jsem zvyklý, že se programy instalují sem atd. atd...
Popíšu problém... (mimochodem u dost programů jsem dělal configure, nesouhlasil bych s těmi 98% jak říkáš, spíš 50%). Provednu správě příkaz configure a následně chci použít příkaz make. Ten mi ale napíše chybu, že nenalezl, co má provést. Pravděpodobně se má po configure vytvořit nějaký soubor či co, nevím. Jde mi o to, aby byl Linux přívětivější k instalacím, potom bude všechno OK.
O ovladačích se nezmiňuji z jednoho prostého důvodu. Výrobci hardwaru budou samozřejmě raději podporovat komerční operační systém a dělat ovladače pro něj, než dělat ovladače pro linux, kterej používá 1% počítačů. Teď když si spočítá, kolik lidí si výrobek koupí, tak ovladač ani logicky neudělá, nevyplatí se pro pár lidí přidělávat práci, když z toho stejně nic mít nebudou.

A prosím nech si ty připomínky typu problém mezi PC a židlí atd.

PS: Kompilací myslím například kompilace C++, C, C# kodu, která je potřebná k instalaci programu, protože je dodáván jako open-source. U configure, make, make install mělo být napsáno kombinace nikoli kompinace (asi to vyznělo jako obojí dohromady :D)

PPS: Měl sem dojem, že umíš i C, takže sorry :)
"SHADOW" (vlastní build) - Intel Core i5 2500k @ 4,0GHz; Powercolor AMD 6950 @ 905MHz jádro, 1450MHz paměti + flashnutý bios na 6970; 8GB Kingston HyperX 1600MHz RAM; WD Caviar Blue 1TB; CoolerMaster eXtreme Power Plus 550W; Fractal Design Define R - Black Pearl; Windows 7 - Ultimate
HP Mini 5103 - Intel Atom N550 @ 1.5GHz (Dual-Core s HT); 2GB 1333MHz DDR3 (fungují na 667MHz); Intel GMA3150; 320GB HD 7200RPM; Windows 7 - Ultimate
W4A Veterán
Uživatelský avatar
TrAstE
Logistik
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování
Příspěvky: 91
Registrován:21 zář 2006 18:47
Odesláno:19 říj 2009 23:00

Re: Další otázky k linuxu:)

Heh:D no comment. vybral jsem grafické klikátko GUI. Stáhl jsem poslední verzi z oficiílních stránek ubuntu. hodil image na cedlo nabootoval a začal instalovat, instalátor byl mimochodem přívětivější než kdy dřív (co se dělení disku týče). jenomže po nastavení pár prkontin a partitions v disku se spustí jakoby instalace ale u 5% se vypne a ubuntu na mě hraje jakoby nic. nevíte co s tím? mám ještě stařičkou 6,04 ubuntu, má smysl to instalovat a pak jen "přecházet a upgradovat" jak chlup? nebo nový download nebo dokonce wubi?:D nebo je chyba v ubuntu, pc či mně? dík moc

ps.: vím, že OA je nativní, proto jsem ji zmiňoval - jako typickou linuxovku:)


EDIT POZN.: UŽ SE TO POVEDLO. haluzově jsem to nějak nainstaloval:D
Logistik
Uživatelský avatar
TrAstE
Logistik
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování
Příspěvky: 91
Registrován:21 zář 2006 18:47
Odesláno:20 říj 2009 09:19

Re: Další otázky k linuxu:)

ok, tak jsem to nějak zprovoznil a nainstaloval aktualizace. nešel mi langpack na OOo nějaká bezpečnostní aktualizace xmlrunner myslím. to nejsou ale tak podstatné věci a doufám, že na chod systému (hlavně ta druhá) nemají vliv. Mám stejný problém jako RIPR. Jak mám nainstalovat to mad wifi? Stáhl jsem tar.gz soubor a když jsem zabrousil do paměti, vzpoměl jsem si, že jsem tohle nikdy neuměl nainstalovat a vždy se spokojil s jen pár přidanými zdroji. Díky moc za pomoc hoši. Pravděpodobně vás ještě chvíli budu otravovat:)
Logistik
Uživatelský avatar
Majkl578
W4A Veterán
Bydliště: /dev/null
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 14 poděkování
Příspěvky: 2058
Registrován:14 lis 2006 21:44
Odesláno:20 říj 2009 13:22

Re: Další otázky k linuxu:)

RIPR: nekomentuji, pokud by sis chtěl něco vyříkat, tak na ICQ.

TrAstE:
jak na madwifi:
  • zaloguj se v terminálu jako root (su)
  • vlez do nějaké složky kde to provedeš, např. /tmp (cd /tmp)
  • stáhni balík (wget http://snapshots.madwifi-project.org/madwifi-hal-0.10.5.6-current.tar.gz)
  • rozbal (tar xf madwifi-hal-0.10.5.6-current.tar.gz)
  • make && make install
  • modprobe ath_pci && modprobe ath_hal
  • edituj /etc/modules a nakonec přidej ath_pci a ath_hal, každé na vlastní řádek
Tím máš nainstalované ovladače wifi. Pokud nemáš make a podobné dev věci, musíš je nainstalovat. (make, automake, autoconf, build-essential, příslušné linux-headers)

Jinak doporučuji číst soubory README a INSTALL, jsou v nich vždy přesné postupy. Pak se nemusíš takhle hloupě ptát jiných... :)
W4A Veterán
Uživatelský avatar
TrAstE
Logistik
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování
Příspěvky: 91
Registrován:21 zář 2006 18:47
Odesláno:20 říj 2009 16:28

Re: Další otázky k linuxu:)

ok děkuji za postup. Soubory INSTALL a README jsem četl v téhle oblasti jsem naprostý laik a tam je to vysvětleno krkolomně a k tomu v angličtině.
ten chybný soubor o kterém jsem psal výše je xul-runner (mám ten dojem) a na něj se váže xul-runner-gnome-support. Zkoušel jsem v příkazové řádce příkaz sudo apt-get install -f a při instalaci/aktualizaci to našlo nějaký systémový .tar soubor. totéž mi nahlásil synaptics i ubuntovksé přidání a odebrání aplikací. Zjistil jsem že důsledkem této chyby nemůžu spustit Firefox ani pořádně používat balíčkové programy, čímž se můj systém v současné chvíli stává nepoužitelný. Mám zkusit reinstal nebo na to bude fungovat něco jiného? Další problém je s hudbou - zvuky ( je docela možné, že to souvisí s chybou výše poopsanou). prostě nefungují:) a nefungují ani balíčkové programy. Díky moc za pomoc.
Logistik
Uživatelský avatar
Majkl578
W4A Veterán
Bydliště: /dev/null
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 14 poděkování
Příspěvky: 2058
Registrován:14 lis 2006 21:44
Odesláno:20 říj 2009 17:12

Re: Další otázky k linuxu:)

Hehe, to vypadá na porušené závislosti. To by se ale stát nemělo, systém automaticky nedělá kroky, kterými by způsobil nekompatibilitu balíků. XULRunner je produkt Mozilly na kterém běží myslím že i Firefox.
Automatické opravení jde přes "apt-get -f install". Pokud ne, mělo by ti to napsat proč. :)

Na hudbu nemáš kodeky, stáhni si balíčky gstreamer0.10-* (debug a devel nemusíš).
W4A Veterán
Uživatelský avatar
TrAstE
Logistik
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování
Příspěvky: 91
Registrován:21 zář 2006 18:47
Odesláno:20 říj 2009 19:38

Re: Další otázky k linuxu:)

ok, dík, facha to krom zvuku a toho wifi, zkoušel jsem to a myslíš že bys mi tomohl napsat více polopatě?:D . stahl jsem všechno co mělo v názvu streamer krom ugly a bad verzí. zvuk furt nic. co dál? a jak na compiz témata? mám emerald ale nechce se mu spolupracovat. díik moc
Logistik
Uživatelský avatar
Majkl578
W4A Veterán
Bydliště: /dev/null
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 14 poděkování
Příspěvky: 2058
Registrován:14 lis 2006 21:44
Odesláno:20 říj 2009 20:02

Re: Další otázky k linuxu:)

Zvuk ti nejde vůbec nebo jen mp3 apod?
Pokud vůbec, nemáš ovladače zvukové karty.
Pokud ti nejdou mp3 a podobné, chybí ti knihovny.
Konkrétně ty klíčové k přehrávání mp3, avi apod:
gstreamer0.10-ffmpeg
gstreamer0.10-lame
gstreamer0.10-plugins-bad
gstreamer0.10-plugins-base
gstreamer0.10-plugins-gl
gstreamer0.10-plugins-good
gstreamer0.10-plugins-really-bad
gstreamer0.10-plugins-ugly
těch názvů se neboj, jsou jen odstupňované, neznamená to, že by byly jakési riziko pro tebe.

S Compizem neporadím, nejsem jeho příznivec. Zkoušel jsem myslím compiz-fusion, ale je to moc přeplácané...

Návod k wifi jsem napsal asi nejpolopatěji co umím. Není to nic složitého, stačí dělat co jsem napsal (a přitom se učit novým věcem!). :)
W4A Veterán
37 příspěvků