Právě je 27 kvě 2018 12:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodinaMistr Jára Cimrman a české nebe (1967 - 2009)

[ Moderátorský panel ]Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mistr Jára Cimrman a české nebe (1967 - 2009)
PříspěvekNapsal: 18 říj 2009 14:51 
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 črc 2009 05:54
Příspěvky: 66
Poděkoval: 0 x
Poděkováno: 6x
W4A Money: 1800
Offline
Mistr Jára Cimrman a české nebe (1967 - 2009)

Jára Cimrman byl a je univerzálním českým géniem, vytvořeným Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem. Na motivy jeho života a díla byla vytvořena podstatná část repertoáru Žižkovského divadla Járy Cimrmana, hry napsané jeho jménem a vědecké přednášky. Byl o něm natočen i divácky úspěšný film Jára Cimrman ležící, spící.
Veřejnosti jsou nejznámější autoři her Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Nezávisle na nich se Cimrmanem zabýval i Sallón Cimrman Jiřího Šebánka.

Obrázek

Jára Cimrman - Životopis

Jára Cimrman se narodil ve Vídni někdy mezi léty 1853 a 1859 (matrikářův nejistý rukopis připouští i roky 1856, 1864, 1868, 1883 či 1884). Jeho otcem byl český krejčí Leopold Cimrman a matkou rakouská herečka Marlen Jelinková-Cimrmanová. On sám se cítil být Čechem, o čemž vypovídá i poslední zápis z jeho deníku, kde Cimrman vyjadřuje touhu „uvidět svou vlast Böhmen“. Byl jedním z největších českých dramatiků, básníků, hudebníků, učitelů, cestovatelů, filozofů, vynálezců, kriminalistů a sportovců své doby. Poslední bezpečně zjištěné místo pobytu je Liptákov v Jizerských horách roku 1914. Podle jiných informací však z Liptákova odjel do starobince ve Frymburku. Cimrmanovo údajné místo skonání se nachází v lese na tzv. Husí cestě, poblíž obce Skalka v Ústeckém kraji. Za svého života se nedočkal uznání. Teprve objevem truhly s pozůstalostí dr. Evženem Hedvábným byla celosvětová veřejnost seznámena s jeho géniem.

Jára Cimrman - Celoživotní dílo

Jak všeobecně známo, Jára Cimrman byl kromě jiného nejenom osobitým dramatikem, filozofem, gynekologem-samoukem a lyžařem, ale i (což mnozí nevědí !!!) důvěrným přítelem a učitelem Alberta Einsteina, vynálezcem a daltonistou. (Ze zcela zištných důvodů se posléze stal důvěrným nepřitelem T.A. Edisona.) Americké vládě předložll projekt Panamského průplavu včetně libreta stejnojmenné opery. Reformoval haličské školství. S hrabětem Zeppelinem konstruoval první vzducholoď s tuhou konstrukcí ze švédské oceli a s gondolou z českého vrbového proutí. Jako anarchista vyhoštěný z Německa si nesl v osobních dokladech záznam „strůjce nepokojů“, což vedlo švýcarskou firmu Omega k nabídce, aby zdokonalil setrvačník dámských hodinek Piccolo. Zároveň v těžkých podmínkách tamních Alp zavedl (a po nějaký čas také vykonával) funkci porodního dědka. Dále Cimrman zkoumal život polárních Samojedů a na útěku před vyhladovělým kmenem Mlasků minul severní pól o pouhých sedm metrů. V Paraguayi založil loutkové divadlo. Ve Vídni Cimrman založil kriminalistickou, hudební a baletní školu. Vedl obsáhlou korespondenci s G. B. Shawem, na niž bohužel zarputilý Ir neodpovídal. Dále vynalezl CD (Cimrmanův disk) a uskutečnil nespočet dalších pokusů a objevů.


Divadlo Járy Cimrmana (16 her):

DOMÁCÍ ZABÍJAČKA (1968)

Domácí zabijačka je třetí nejstarší (ale bohužel ne zfilmovanou) hrou v repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Autorem hry je Jiří Šebánek, jako spoluautor je uváděn rovněž fiktivní velký český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman. Hra měla premiéru 7. února 1968 v Malostranské besedě v Praze. Jelikož autor hry Jiří Šebánek v roce 1969 divadelní soubor opustil, hra byla stažena. Od premiéry se tedy odehrálo jen 34 repríz.

Obrázek

Obsazení:

* Libuš - Miloň Čepelka
* Servít - Ladislav Smoljak, Josef Podaný
* Hynek - Zdeněk Svěrák
* Kryštof - Milan Papírník, Petr Brukner, Vít Mach
* Zvěřina - Karel Velebný, Jiří Šebánek
* Bormann - Oldřich Unger
* farář - Petr Čada, Ivan Štědrý
* Zvěřinová - Jiří Stivín, Jaroslav Vozáb

O čem je hra Domácí zabijačka se zatím nepodařilo zjistit. Její podtitul "toiletní horor" nabízí mnoho výkladů, tudíž je takřka nemožné rekonstruovat děj či hru samotnou.
Nemáme ani takové štěstí, jako měli autoři při rekonstrukci hry Němý Bobeš, protože ani jedna stránka textu není k sehnání. Víme jen, že seminář se zabýval Cimrmanovými výboji v oblasti hudby, loutkářství, filmu a brannosti, a že jeho součástí byla i scénka "Hladovka", kterou jsme měli možnost vidět na slavnostním představení k oslavám 30.výročí existence Divadla Járy Cimrmana (1997). Nepohrdněte tedy laskavě pro začátek kompletním čtyřicetiminutovým MP3 zvukovým záznamem tohoto představení o následujících 12 pasážích (17 MB):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

01 - Vánice a metelice (báseň)
02 - Posilování nenávisti k potkanům
03 - Elastický zeměpis
04 - Poezie pro mlynářské děti
05 - Hladovka
06 - Epopej Pokojíčky
07 - Mně se líbí paní nadlesní (píseň)
08 - Loutková junta
09 - Ážmilid (báseň)
10 - Lipany - útočiště poslední divadelní spodiny
11 - Slavnostní defilé Cimrmanových postav
12 - Svatební pochod aneb Pojď, Járo, do chomoutu

..... dále již lze pokračovat v abecedním pořadí směrem k ČESKÉMU NEBI ........
(.... a každá další hra vám bude anoncována dodatkem k tomuto příspěvku)


AFRIKA (2002)

(aneb Češi mezi lidožravci)

Afrika je divadelní hra z repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Autory jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, jako spoluautor je uváděn rovněž velký český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman. Hra měla premiéru 4. října 2002 v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Úryvky ze hry byly použity ve filmu Tatínek. Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, je i představení Afrika složeno ze dvou částí - série odborných referátů, týkajících se života a díla Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla.

Obrázek

Tato hra je uvozena následujícími referáty (v závorce je název postavy, kterou zpravidla příslušný přednášející ztvárňuje po přestávce):

* Rukopis železnobrodský (Emil Žába)
* Africká zvířena a Cimrman (Bohuslav Puchmajer)
* České koloniální výboje (Cyril Metoděj)
* Cimrmanovo informační šapitó (Baron Ludwig Úvalský)
* Cimrman a Sládek (Cyril Metoděj)
* Opeřený had (Emil Žába)

Hra Afrika je, jak již podtitul naznačuje, o výpravě českých cestovatelů do nitra Afriky. Výpravu vede dr. Emil Žába, na palubě s ním cestuje misionář Cyril Metoděj, mecenáš výpravy baron Ludwig von Úvaly u Prahy a řidič vzducholodi Bohuslav Puchmajer. Poté, co přistanou do Afriky, se snaží navázat přátelský vztah s tamním kmenem černochů albínů. Náčelník Líná Huba a jeho poskoci Uku a Lele je přijmou nejprve velmi vlídně, naučí se česky a přijmou jejich dary. Nicméně posléze se rozhodnou je sníst. Českou výpravu zachrání, že si domorodci oblíbili básně J.V.Sládka. Nabídnou jim, že když je nesnědí, že je vezmou s sebou do Čech a umožní jim setkat se s J.V.Sládkem. Přistoupí na to, odlétají a v Praze dojde ke slíbenému setkání.

Hodnocení: FDB 81,4 %, CSFD 84 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

* Dr. Emil Žába - Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak
* Cyril Metoděj - Petr Brukner, Miloň Čepelka
* Baron Ludwig Úvalský - Jaroslav Weigel, Bořivoj Penc
* Bohuslav Puchmajer - Genadij Rumlena, Jan Hraběta
* Náčelník Líná Huba - Pavel Vondruška, Jan Kašpar
* Uku - Václav Kotek, Marek Šimon
* Lele - Petr Reidinger, Robert Bárta

Download DVD (Full bez komprese, 96 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 37 x 100 MB + 1 x 43 MB, celkem 3,8 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

AKT (1967)

Akt je nejstarší z her v repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Autory jsou Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak a Jiří Šebánek, jako spoluautor je uváděn rovněž velký český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman. Hra měla předpremiéru, která nebyla zpřístupněna veřejnosti 19. června 1967. Veřejnou premiéru měla 4. října 1967 v Malostranské besedě v Praze, později obnovenou premiéru 14. listopadu 1973 v pražském divadle Reduta.

Obrázek

Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, sestává Akt ze dvou částí - série odborných referátů, týkajících se života a díla Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla - v tomto případě hry se zpěvy a tanci Akt.

Tato hra je uvozena následujícími referáty:

* Filosofie externismu
* Cimrmanův vztah ke zvířatům
* Cimrmanovo dílo výtvarné a dramatické
* Poznámka k rekonstrukci hry Akt

Vlastní divadelní hra (převedená restaurátory do současnosti) pojednává o opětovném setkání malíře Žíly a jeho manželky se syny, kterých se v jejich dětském věku zbavili, aby měl Žíla klid na uměleckou práci. Děti byly rozeslány vlakem každé do jiného města a přijaty v náhradních rodinách - Ladislav Pýcha se stal učitelem, Bedřich Síra podvodným obchodníkem, Josef Turnovský sexuologem. Nejmladší dvojčata se stala artisty a ve hře přímo nevystupují.

Hodnocení: FDB 82,5 %, CSFD 91 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

* Žíla - Jaroslav Weigel , Jan Klusák, Jiří Šebánek
* Žílová - Miloň Čepelka , Karel Velebný
* Láďa - Ladislav Smoljak , Petr Brukner
* Béďa - Jan Hraběta , Josef Koudelka, Oldřich Unger
* Pepa - Zdeněk Svěrák

Download DVD (Full bez komprese, 105 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 66 x 100 MB + 1 x 39 MB, celkem 6,7 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

BLANÍK (1990)

Ač jest v povědomí naší veřejnosti málo známo, Jára Cimrman, nejslavnější český všeuměl, napsal hru i o legendární hoře Blaník. Podává zde vysvětlení, jak to chodí v takové hoře, kde je nepočítaně spících vojáků, kteří jsou však kdykoliv připraveni vyjet na pomoc národu, když mu bude nejhůře. Otázkou však je, jestli už je tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř... proto blanické rytířstvo zatím nikdy nevyjelo.

Obrázek

Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, hra Blaník obsahuje dvě části - jednotlivé subsemináře a po přestávce vlastní provedení díla v podání vrcholových českých umělců (viz níže).

Části semináře:

1. Problematika zapamatovatelnosti historických dat
2. Defenestrace v historii
3. Historie hory Blaník
4. Nevěřící Vlasák

Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že "… jsme tu v Evropě jako zrno mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás doléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, ano i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežíti."

Zároveň si však Jára Cimrman uvědomuje, že tato pověst jedním dechem nalévá národu naději i rezignaci a spoléhání na cizí pomoc. Proto nevynechal jedinou příležitost, aby při svých osvětových přednáškách nezavedl řeč na Blaník a nevysmál se naivní víře v ozbrojené spáče. Pověst však měla tuhý život. Na konci přednášek se posluchači sice tvářili, že v rytíře již nevěří, a mnozí to pak stvrdili na podpisových arších, ale sotva za Cimrmanem zapadly dveře, navázali přetrženou nit hovoru o tom, kdo rytířům velí, jakou mají výzbroj a z které díry nejspíš vyrazí.

Když Cimrman poznal, že si náš lid nenechá svou pověst vzít, rozhodl se, že blanickou báj naopak ještě více zpopularizuje, ale s takovým ideovým vyzněním, aby napáchala co nejméně škod. Sedl a napsal loutkovou epopej "Blaník".

Hodnocení: FDB 88,3 %, CSFD 91 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Rytíř Hynek z Michle - Jaroslav Weigel, Jan Hraběta nebo Bořivoj Penc
Smil Flek z Nohavic - Jan Kašpar, Petr Brukner
Veverka z Bitýšky - Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak
Josef Bohuslav Chvojka - Miloň Čepelka
Šlupka - Václav Kotek, Genadij Rumlena
Jeskyňka - Robert Bárta, Michal Weigel

Download DVD (Full bez komprese, 95 min., Audio 2.0 CZ, Sub: ne, 44 x 100 MB + 1 x 57 MB, celkem 4,5 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

CIMRMAN V ŘÍŠI HUDBY (1973)

Nelze jinak, než uvést J.C., tentokrát jako skladatele, slovy hudebního restaurátora:

"Původní partitura byla v žalostném stavu: noty nedbale znamenány, linky porušené, papír samá šmouha. Věnoval jsem rekonstrukci tu největší péči: šmouhy jsem vygumoval, linky podle pravítka obtáhl, bříška čtvrťových not začernil, k osminkám a šestnáctkám přidělal ocásky. Myslím, že dnešní podoba díla obstojí i před nejpřísnějšími měřítky."

Chápete správně. Jedná se o Cimrmanovo nenapodobitelné operní preludium "Úspěch českého inženýra v Indii".

Obrázek

I toto představení Divadla Járy Cimrmana obsahuje dvě části - vědecký seminář a po přestávce vlastní provedení díla.

Části semináře:

První hudební krůčky
Proč se Cimrman nestal virtuózem
Kam se poděla třetí věta
Na Kreibichově hudební škole
Záskok za odvolaného prof. Vondrušku
V chaloupky stínu

Snad nejvýstižnějším popisem historie vzniku této performance jsou slova hudebního kritika Dr. Manfreda Jägra již z roku 1912:

"Kulturní ruch české menšiny vídeňské je tak překotný a čilý, až se někdy táži, mají-li ti lidé pro samé divadlo, sbory pěvecké a slavnosti tělovýchovné chvilku času též a řemeslo, úřad či obchod. Poslední erupce je rázu hudebně dramatického a zasloužil se o ni pan Jaroslav Cimrman. Tento skladatel, který je sám sobě libretistou, biletářem, prvním tenorem i kritikem, sepsal operní jednoaktovku "Úspěch českého inženýra v Indii". V novinách se nechal slyšet, že chce dáti tímto dílem stárnoucí opeře oživující injekci. Povinnost recenzenta přinutila mne být tomuto hudebnímu vpichu osobně přítomen. Řeknu jen tolik: Stárnoucí opera dostala od p. Cimrmana dávku vpravdě zvěrolékařskou. A do míst, kam to jistě nečekala. Soudím, že si ubožačka dlouho nesedne."

Hodnocení: FDB 80,3 %, CSFD 79 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Jan Hraběta nebo Bořivoj Penc - plantážník Krišna
Zdeněk Svěrák - plukovník Colonel
Miloň Čepelka nebo Ladislav Smoljak - inženýr Vaněk
Petr Brukner nebo Genadij Rumlena - inženýr Wagner

Download DVD (Full bez komprese, 92 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 40 x 100 MB + 1 x 15 MB, celkem 4,0 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

DLOUHÝ, ŠIROKÝ A KRÁTKOZRAKÝ (1974)

U tohoto díla je nezbytné trochu zvolnit !!! Tím spíše, že jde o pohádku pouze pro dospělé (ABOVE 18).

Pozn. Uploader: "J.C.nikdy nechápal svůj (za jeho života nerealizovatelný) vynález "mezisítě" (přičemž jakýsi miliardář Billy G. posléze přeložil tento výraz trapně do americké angličtiny výrazem "Internet") jako možnost neomezeného downloadu, ale naopak jako postupné provazování nití a nitek s nezbytným odpočinkem mezi každým dalším okem - jako např. u pavoučí sítě (v am. angl. "Spider Net", slang. výraz "Torrent"). Postupné stahování (neboli stahování po částech) (později opět přeloženo Billym jako tzv. "partial download") bylo Járou Cimrmanem definováno jako "nezbytné, tudíž časově přívětivé"."

Stáhněte si laskavě v klidu jako poděkování Mistru J.C. nejdříve předchozí "síťové komponenty" a posléze pokračujte dalším "okem":

Obrázek

Za účelem premiérové prezentace této pohádky zavítala umělecká společnost "Lipany" do Rokycan. Zejména dítka nemohla se již jejího příjezdu dočkati. Je však třeba s lístostí konstatovati, že předscénní kus J. Cimrmana "Posvícení v rasovně" byl pro malé i velké rozčarováním. Mnozí opustili sál pro nevolnost. A tak výkřik jednoho z diváků "Již nikdy Lipany!" přijala rokycanská kulturní obec s povděkem. Na samotnou prezentaci pohádky , kterou měla provázet postava Krátkozrakého. již nedošlo. I představitelé princů Jasoně a Drsoně se každý zvlášť vydali zpět do svých domovů bez možnosti zažádat princeznu Zlotovlásku o ruku.

Seminář:

První část tohoto představení tvoří rozsáhlejší přednáška „Cimrmanova cesta za českou pohádkou“.

Vlastní divadelní hra pojednává o strastiplném putování, jehož cílem je vrátit princezně Zlatovlásce její ženskou krásu - byla totiž očarována zlým obrem Kolodějem.

V prvním obraze přichází na královský zámek princ Jasoň, který zjišťuje, že jeho vytoužená nevěsta - princezna Zlatovláska - má (díky čárům Koloděje) vousy a nohu „pětačtyřicítku“. Jasoň se rozhodne Zlatovlásku vysvobodit ze zlé kletby a společně s ní, s jejím královským otcem a s Bystrozrakým se vydává za Dědem Vševědem, aby jim poradil, jak na Koloděje. Vše z povzdálí sleduje Jasoňovo dvojče - zlý princ Drsoň, který se chystá ve vhodnou chvíli do děje vložit a získat princeznu pro sebe.

Děd Vševěd přes silně pokročilou sklerózu poradí, aby Kolodějovi vzali jeho kouzelný prsten. To se sice nepodaří přímým soubojem, ve kterém Jasoň prohrává, ale lstí - Koloděje se povede rozplakat, takže vyndá z kapsy kapesník a prsten mu vypadne. Pohádka má šťastný konec - Zlatovlásce je pomocí ukořistěného prstenu vrácena její ženská krása.

Hodnocení: FDB 88,3 %, CSFD 96 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Petr Brukner nebo Josef Koudelka - Zlatovláska
Jan Hraběta nebo Bořivoj Penc - král
Miloň Čepelka nebo Marek Šimon - princ Jasoň
Marek Šimon nebo Miloň Čepelka - princ Drsoň
Jan Kašpar nebo Jaroslav Weigel - děd Vševěd
Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák - Bystrozraký
Václav Kotek nebo Robert Bárta - pocestný

Download DVD (Full bez komprese, 84 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 37 x 100 MB + 1 x 77 MB, celkem 3,8 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU (1985)

V pražské restauraci "Pod Vyšehradem", kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz "Češi na severním pólu". Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě.

Obrázek

Nejcennějším přínosem cesty J.C. do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život.

Úvodní seminář:

NOVĚ OBJEVENÁ BÁSEŇ
ZKOUŠKA NOVÉ TECHNICKÉ SÍLY
OBJEV ARKTICKÉHO SNĚŽNÉHO ČLOVĚKA
CIMRMANOVA ZÁHADNÁ HRA PŘETRŽENÉ DÍTĚ
ŽIVÉ OBRAZY JÁRY CIMRMANA
MASOVÁ SCÉNA – ŠKODU NEZJISTÍ, KDO SE POJISTÍ

K samotnému představení snad ve stručnosti pouze toto:

Meritem budiž fakt, že po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval autor svému sousedu Padevětovi hru "Přetržené dítě", která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška.

Když se totiž J.C. uzdravil, ač jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru kompaktní a čirou jeko střechýl : "Dobytí severního pólu

Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909". Z ní se svět - bohužel pozdě - dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary.

Od samého začátku se českým polárníkům lepí smůla na paty. Nejdřív se musejí vyrovnat se ztrátou nafukovacího míče. Ještě že pomocný učitel Václav Poustka složil píseň do nepohody. Její libé tóny se bohužel minou účinkem a chmurné představy jednotlivých polárníků nezaplaší. Lékárníkovi Vojtěchu Šofrovi je dokonce tak smutno po domově, že se na pódiu nebojí ani ostřejších slov, na která by si u Vltavy určitě nevzpomněl. I Varlovi Frištenskému je z toho všeho na nic. Divák si říká, co horšího než ztráta míče ještě může naše hrdiny potkat? V tu chvíli se banda otužilců začne třást zimou a navíc se ozývá hlad. Polárníci se rozhodnou vztáhnout ruku na kamaráda Varla. Ke kanibalismu však nedojde, Varel se totiž vytasí s husou, která na chvíli hlad zažene. Na severu všichni společně objeví zmrzlou polární výpravu profesora Mac Donalda s poručíkem Beranem. Hladoví polárníci dostanou chuť na pečeného Berana, ani na něm si však nepochutnají, a tak si všichni s úlevou mohou zakřičet: "Severní pól je dobyt!"

Hodnocení: FDB 89,7 %, CSFD 96 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Genadij Rumlena nebo Bořivoj Penc - náčelník
Zdeněk Svěrák nebo Jaroslav Weigel - pomocný učitel
Petr Brukner nebo Petr Reidinger - lékárník
Jan Hraběta nebo Ladislav Smoljak - Varel Frištejnský
Pavel Vondruška nebo Marek Šimon - americký Čech

Download DVD (Full bez komprese, 101 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 38 x 100 MB + 1 x 3 MB, celkem 3,8 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

HOSPODA NA MÝTINCE (1969)

U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského "Riesenradu" byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Obeslal ji také Čech Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem "Proso". Díky své snad jediné záporné vlastnosti - drobnému škudlilství - nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali. Vědecký tým českých cimrmanologů dokazuje po mnoha desetiletích, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Pojizeřan Cimrman.

Obrázek

Výsek z operety "Proso" (sedmina původního díla!) uváděný pod názvem "Hospoda Na mýtince" dává tušit, jak monumentální musel být Cimrmanův vyloupený sedminásobek. "Hospoda Na mýtince" , který je samozřejmě nejhranějším kusem Divadla Járy Cimrmana.

Úvodní seminář:

OPERETA PROSO
NAD OPERETNÍM DÍLEM JÁRY CIMRMANA

K vlastnímu operetnímu dílu:

Na samotě nedaleko skotského města Glasgow se v chudé rodině srbského vystěhovalce narodil maličký hrabě Nikolič. Rodiče se před svým bohatým synkem styděli za svou chudobu, a tak hrabě Nikolič prožil těžké dětství. Naštěstí přišel otec o celé synovo jmění tím, že jej uložil do místního peněžního ústavu na heslo:

"Dobro je prisjetitise, da prividno pravku premaciliu, predstavja ustvary zavadlivo krivudanje", které zapomněl. Maličký Nikolič prodává posléze otcův dům a za stržené peníze kupuje lom. Tak končí první obraz.

Ve druhém obraze zastihujeme hraběte Nikoliče na carském dvoře, kde v přestrojení za anarchistu Turagina svádí jednookou dceru generála Jusufiče. Generál si však brzy všiml, po kom jeho dcera pošilhává. Rozzuří se a uhodí Arkádie Leontěviče do tváře. Básník Sjevolog Majský nemá odvahu se přítele zastat a zahanben prchá ze sálu. Příchodem Soni druhý obraz končí.

Třetí obraz: V zámku, pozdě večer, hovoří stará klíčnice Markéta s Annou, schovankou Gavestonovou. Tak mine noc a ráno opravdu dojde k dražbě. To všechno pozoruje v řiditelné vzducholodi hrabě Nikolič. Tentokrát již se svou ženou Helenou a dětmi Vašíkem, Slávkem, Boříkem, Mirkem, Jendou, a dalšími.

V sedmnácti dalších obrazech ilustruje Cimrman názorně rozkvět řemesel a vzrůstající moc městské buržoazie.
22. obraz je vlastně řadou svěžích, zpěvních čísel, vysvětlujících princip Nikoličova vodního čerpadla se zpětnou záklopkou. To už ale opět sledujeme hraběte

Nikoliče, jemuž je při soudním řízení ve Štýrském Hradci zabaven celý zámeček Beringshof. To je obraz 25 až 28. I s přilehlými rybníky. To je obraz 29.

Děj obrazů 30 až 47 by byl ve stručném podání poněkud nepřehledný, a proto se zastavíme až u obrazu 48, v němž je Eliška již provdána a rychtář Hlavsa umírá. K dovršení neštěstí přichází zpráva ze Skotska, že v Nikoličově lomu narazili na hlínu.

Ve 35 zbývajících obrazech už hrabě Nikolič nežije, a proto jen stručně. Elvíra se Soňou dožívají svůj život na statku v Cáchách. Karel se stal plukovníkem a jeho syn Bedřich byl přijat na hospodářskou školu. Neúnavný smíšek Heřmanský, který nás jako povedené čertovo kvítko provázel celou operetou, se přece jen dočkal vytouženého vyznamenání. A Robert? Víte sami, jak to s takovými bývá. Toulavá krev se usadila a z Roberta se v posledním dějství stává starostlivý otec rodiny.

Šílenství Žofiino je tedy jediným tragickým tónem v celém tak rozmarném příběhu.

Hodnocení: FDB 88,7 %, CSFD 90 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Zdeněk Svěrák nebo Jan Hraběta - Hostinský
Miloň Čepelka nebo Ladislav Smoljak - Hrabě Zeppelin
Petr Brukner nebo Petr Reidinger - vězeň Kulhánek
Václav Kotek nebo Josef Koudelka - inspektor Trachta
Robert Bárta, Jiří Čelikovský, Ivan Hermel, Jiří Kalina, Petr Reidinger, Zdeněk Škrland, Marek Šimon, Václav Verner, Michal Weigel - Kulisáci DJC

Download DVD (Full bez komprese, 100 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 68 x 100 MB + 1 x 78 MB, celkem 6,9 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

LIJAVEC (1982)

Mistr tentokrát jako průkopník kresleného humoru ...

Obrázek

Jednou z historicky nejcennějších Cimrmanových ilustrovaných anekdot je perla černého humoru "Slyšel dobře". Z Cimrmanovy korespondence je patrné, že i zde kladl důraz na poučení a výchovu. Na námitky šéfredaktora časopisu Švanda dudák Ignáta Herrmanna, že jeho muž na kolejích vzbuzuje spíše hrůzu než smích, odpověděl Cimrman pádně: "Je Vám jistě znám zvyk prostého lidu očekávat vlak s uchem na kolejnici. Chtěl jsem tímto, pravda, drsným způsobem uchopit českého člověka za pačesy, odtrhnout jeho hlavu od kolejí a přistrčit ji nad stránku jízdního řádu. Je Vám snad lhostejno, ct. pane redaktore, že pouze na c. a k.

Severozápadní dráze přišlo za poslední rok o život nasloucháním na šínách třicet sedm českých vlastenců? (Němce a Uhry nepočítám.)"

Hra je uvozena následujícími příspěvky:

* Co je to herberk
* Jak se Cimrman dostal do starobince - zazní tři povídky pro žebráky
* Cimrman folklórním autorem - anekdoty
* Cimrman ve vězení
* O ženách v souboru divadla
* Rozhovor s mistrem sportu
* Hra Nestyda Hausner
* Píseň Elektrický valčík (hudba Jaroslav Uhlíř, slova Zdeněk Svěrák)

Když na sklonku života bilancoval CIMRMAN svou uměleckou činnost, došel k neradostnému poznání: ani jedno z děl, která podepsal, nedošlo uznání. A proto se
rozhodl ustoupit do anonymity a stát se autorem folklórním. Jasnozřivě rozpoznal, že moderní doba odsoudí k zániku lidovou tvořivost v takových oblastech, jako je
národní píseň, pohádka, pověst, přísloví či pranostika. Jediné, co z ústní folklórní tvorby nezemře a zůstane živé, je anekdota. A právě ona hraje významnou roli v jeho hře LIJAVEC.

Hodnocení: FDB 87,3 %, CSFD 88 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Jan Hraběta nebo Bořivoj Penc - správcová
Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák - vrchní inspektor
Jaroslav Weigel nebo Petr Brukner - Formánek
Miloň Čepelka nebo Genadij Rumlena - Pihrt
Marek Šimon nebo Václav Kotek - mlynář

Download DVD (Full bez komprese, 95 min., Audio 2.0 CZ, Sub: ne, 41 x 100 MB + 1 x 43 MB, celkem 4,2 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

...... další DVD se uploadují ....., takže si zatím alespoň poslechněte:

ČESKÉ NEBE (2008)

(aneb Cimrmanův dramatický kšaft)

Zvukový záznam MP3 z posledního představení DJC (Premiéra 28.10.2008) (97 MB, 55 min.)

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Obrázek

01 - Nález hry České nebe
02 - Dymokurské období
03 - Zapíraný český vojevůdce
04 - Nebásnické jméno
05 - Flaška a Krabice
06 - Rukopisné padělky
07 - Hra České nebe

Při práci na scénáři autorské dvojici plně došlo, že řada věcí, které se v naší historii odehrály, jsou tak paradoxní až komické, že by to sami nevymysleli lépe. České nebe však není koncentrovanou "oddechovkou" ve stylu Dobytí severního pólu, je spíše bližší např. Poslu z Liptákova, tedy tomu typu cimrmanovské tvorby, který v divácích může evokovat skrze jisté hlubší zamyšlení jak pocity veselé, tak i ty z opačného konce emočního spektra.

Kromě dobře známých obličejů (Svěrák se Smoljakem coby Učitel národů Komenský, Bořivoj Penc jako vskutku zapálený kazatel Hus, Miloň Čepelka ve své oblíbené ženské roli a zmatený praotec Čech Jana Hraběty) dostane v Českém nebi své místo též mladší generace cimrmanologů - kupříkladu Robert Bárta jako Borovský nebo Petr Reidinger jako náš patron sv. Václav.

Ať už patříte k vyznavačům cimrmanovského humoru či nikoliv, jedno se pánům sdruženým kolem Divadla Járy Cimrmana upřít nedá: Již přes 40 let vytvářejí něco unikátního, co nedělá nikdo jiný. České nebe doufejme není jejich poslední hrou v ustáleném autorském a hereckém obsazení, přesto by si její návštěvu pokud možno neměl ujít nikdo, kdo si jejich tvorby cení. Protože také klidně úplně poslední být může.


Naposledy upravil solim dne 31 říj 2009 00:48, celkově upraveno 9

Nahoru
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: Mistr Jára Cimrman a české nebe (1967 - 2009)
PříspěvekNapsal: 31 říj 2009 00:57 
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 črc 2009 05:54
Příspěvky: 66
Poděkoval: 0 x
Poděkováno: 6x
W4A Money: 1800
Offline
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ač všeobecně neznámo, J.C. (byť byl velkým průkopníkem budoucí české "computerizace"), uměl zobrazit v jedné zprávě maximálně 60000 znaků. Např. a, b. c, @, §, $ apod.. Nebyl si vědom toho, že jednotlivé zprávy budou nuceny být na některých úrovních (fóry, fóra, warezy, vrchní komora parlamentu, zprávy ombudsmanům atd.) odesílány pouze v této dimenzi. A proto také jeho vzkazem budoucím uploaderům byla jeho výzva: "Když nevíte jak dál, odpovězte si sami!":

NĚMÝ BOBEŠ (1971)

(aneb Český Tarzan)

Ukázky z dramatu J.C. zničeného v roce 1911 "gaunerem" Padevětem a obnoveného po 60 letech

Obrázek

Pokud jde o rukopis hry Němý Bobeš, ten nebyl uložen v truhle s rukopisnou pozůstalostí a ušel tedy výbuchu. Postihla ho však jiná pohroma. Těsně před smrtí půjčil jej totiž Cimrman svému sousedu Josefu Padevětovi. Padevět ho totiž několikrát před tím žádal, zda by mu Cimrman nepůjčil nějaké noviny. Cimrman noviny neodebíral, četbu tehdejšího bulvárního tisku považoval za mrhání časem a rozhodl se tedy, že nabídne svému sousedovi četbu hodnotnější, totiž svoji hru. Jenomže netušil, že Padevětova prosba není motivována touhou číst... .

Dramatické ukázky jsou seminárně uvedeny následujícími forbínami:

Úvod a osud Cimrmanovy herecké kočovné společnosti Lipany
O rukopisu hry Němý Bobeš
Jára Cimrman v Grünbachu

To, co se stalo s Cimrmanovou hrou Němý Bobeš, je výsledkem střetnutí dvou myšlenkových živlů: nezkrotého tvořivého pudu umělcova se stejně nezkrotným pudem malého českého samozásobitele. Zatímco na jedné straně vidíme obdivuhodné úsilí poznat a ztvárnit svět a dobrat se podstaty lidského konání, na druhé straně setkáváme se jen s přízemní snahou nasušit na zimu pár hub. V případě Němého Bobše ten malý, zapšklý svět Josefa Padevěta bohužel vítězí.

Slovy restaurátorů představení: "Smyslem naší práce bylo napravit, co se dá. Část vzácného díla jsme zachránili, část je již nenávratně ztracena. Kdyby se nám však podařila jediná věc, byli bychom spokojeni. Totiž, aby si každý divák po zhlédnutí našeho představení řekl: "A co já? Na čem já suším houby?"

Hodnocení: FDB 86,3 %, CSFD 88 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Miloň Čepelka nebo Ladislav Smoljak - hajný, Wassermann, baron
Zdeněk Svěrák nebo Genadij Rumlena - lékař
Jan Hraběta nebo Jaroslav Weigel - farář
Bořivoj Penc nebo Petr Brukner - Marta, hostinský, sluha
Robert Bárta nebo Václav Kotek - Bobeš
Jan Kašpar nebo Michal Weigel - vesničan Papoušek, baronova matka

Download DVD (Full bez komprese, 90 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 58 x 100 MB + 1 x 2 MB, celkem 5,8 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dvěma osobními automobily se vydal tým pražských cimrmanologů do Liptákova v Jizerských horách, aby prozkoumal drsný kraj Cimrmanova stáří. Již sama cesta byla dobrodružstvím (děravý chadič, riskantní rozdělení potravin a vody), její výsledek však stál za to.

POSEL Z LIPTÁKOVA (1977)

Obrázek

V restauraci U Sirotků zrestaurovali badatelé Cimrmanovy vlastnoruční nástěnné nápisy, v násadě starého krumpáče objevili jeho protihabsburský pamflet "Svou pravdu nebudeme skrývat". A co hlavně: do Prahy odváželo každé auto po jedné z Mistrových dosud neznámých her, ve Škodě 100 L jel Posel světa a ve Fiatu 600 D Vizionář. To pro případ, kdyby jedno z vozidel havarovalo a shořelo, aby se alespoň jeden rukopis zachránil. Zachránily se oba a chrám české dramatické tvorby mohl tak být obohacen o dva žulové kameny: Cimrmanovo science fiction Posel světla prozíravě varuje před rozvojem vědy a techniky na úkor duše, Vizionář pak předjímá nejen vznik 1. světové války, ale i proces kolektivizace zemědělství a znárodňování průmyslu.

Seminář na téma Expedice do kraje Cimrmanova stáří:

V semináři jsme po seznámení s příznivými povětrnostními podmínkami (zejména okluzní fronta 356-42, 359-44, 360-30 je zárukou skvělého počasí) svědky skutečně odborné vědecké práce s využitím moderních technických pomůcek (hloubkový izotopový detektor, 4 škrabky, smeták a lopatka).

Vrcholem večera je pak jednoaktová hra Vizionář, ve které sedlák Hlavsa neustále zapomíná na to, že má zemřít, Smrtka si nedbale brousí kosu a Uhlobaron nedokáže pochopit, že by se ho nějak mohlo týkat budoucí znárodnění majetku. Pouze Hlavsa mladší má jasno:"Tatínku, já nechci bejt bohatej."

Představení Posel z Liptákova je zvláštní právě tím, že obsahuje kromě obvyklého semináře hned dvě jednoaktovky - Vizionář a Posel světla.

Hodnocení: FDB 89 %, CSFD 90 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

POSEL SVĚTLA

Jan Hraběta nebo Jaroslav Weigel - otec
Bořivoj Penc nebo Miloň Čepelka - matka
Petr Brukner nebo Marek Šimon - Artur
Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák - Standa

VIZIONÁŘ

Jan Hraběta nebo Jaroslav Weigel - Hlavsa
Bořivoj Penc nebo Miloň Čepelka - Ptáček
Petr Brukner nebo Marek Šimon - František
Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák - nezvaný host

Download DVD (Full bez komprese, 100 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 60 x 100 MB + 1 x 100 MB, celkem 6,1 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

ŠVESTKA (1997)

Na stopu hry Švestka přivedl jeden zdánlivě bezvýznamný detail: zvláštní způsob Cimrmanovy chůze. Viz jeho korespondence s Tomášem Alvou Edisonem, který mu na jedné pohlednici napsal: "Kdy zase budeš skákat po Státech, prevíte?" Toto zjištění bylo dáno do souvislosti s milostným dopisem od Emilie Webrové, která mu sděluje - doslova: "…nemohu s Tebou jít životem pro Tvou směšnou chůzi, prevíte." Co tyto zmínky o Cimrmanově chůzi znamenají? Pátrání vedlo k překvapivému zjištění: Jára Cimrman, přestože nebyl vysokého vzrůstu, měl neobyčejně dlouhý krok. Zatímco krok normálního muže měří v průměru asi 70 cm, krok Járy Cimrmana byl 90 cm dlouhý. A to na milimetr přesně, jak se přesvěčili například majitelé stavební firmy Zakoupil a Zbořil, kterým Cimrman krokoval parcely.

Obrázek

Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, je i jevištní sklerotikon Švestka složen ze dvou částí - série odborných referátů, týkajících se života a díla Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování jeho díla - v tomto případě činohry Švestka.

Tato hra je uvozena následujícími referáty (v závorce je název postavy, kterou zpravidla příslušný přednášející ztvárňuje po přestávce):

* Cimrmanův krokový defekt (E.Najbrtová, J.Suk, A.Šafářová)
* Písně s dentální tematikou (Sváťa Pulec)
* Železniční stomatolog (Blažej Motyčka)
* Japonská inspirace (Eda Wasserfall)
* Dva stařecké neduhy (Přemysl Hájek)
* Hudební tečka - píseň Šel nádražák na mlíčí (všichni účinkující)

Vlastní hra se odehrává v železniční staničce Středoplky zastávka, do níž přijíždí bývalý vechtr Přemysl Hájek, kterému patří švestka v zastávce. Má povolení ji očesat, ale musí to stihnout do večera. Jelikož mu mladý vechtr Kamil Patka odmítne půjčit žebřík, chce Přemysl využít zkušenosti svého kamaráda, horolezce Sváti Pulce. Také Přemyslův bratranec Blažej Motyčka je pozván, aby pomohl očesat a získal třetinu úrody. Zdánlivě lehký úkol je komplikován faktem, že Přemysl Hájek trpí stařeckým neduhem, totiž neschopností udržet myšlenku, a stále zapomíná, co se po něm chce. Naopak Blažej Motyčka je neschopen myšlenku opustit a neustále tedy zdržuje vyprávěním k tématu, které bylo dávno nastoleno a již se o něm nemluví. Zdržení také zajistí postupně tři ženy, které stanicí projdou - Emilka Najbrtová, Jenny Suk a Andulka Šafářová. U všech se mladý Kamil Patka pokouší získat přízeň, ale až poslední z nich je ochotna se za něj provdat. Eda Wasserfall z klubu českých turistů se snaží na švestku natřít značku, přičemž zatímco Sváťa se snaží ho od tohoto úkolu odradit, aby mohli švestku očesat, Přemyslovi jeho záměr nevadí. Nakonec přijíždí Kryštof Nastoupil, kterému úroda propadla, protože Přemysl nestihl švestku očesat.

Švestka je hrou o stáří a její umělecká úroveň je bohužel poznamenaná i stářím jejího autora. Ale je to hra cenná právě tím, že v ní dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši , řeči a myšlenkové potenci.. Dialogy nejsou tak hutné, jak jsme byli u Cimrmana zvyklí, jsou jakoby roztěkané, často opouštějí dějové řečiště a tvoří slepé laguny, odkud není návratu. Také vtipy už zdaleka nemají tu razanci jako za mlada. Ale hra je to cenná právě tím, že v ní i dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci.

Hodnocení: FDB 90 %, CSFD 92 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák - Přemysl Hájek, vechtr v. v.
Petr Reidinger nebo Marek Šimon - Kamil Patka, mladý vechtr
Jan Hraběta nebo Jan Kašpar - Sváťa Pulec, horolezec
Bořivoj Penc nebo Jaroslav Weigel - Blažej Motyčka, Hájkův bratranec
Genadij Rumlena nebo Pavel Vondruška - Eda Wasserfall, člen KČT
Petr Brukner nebo Miloň Čepelka - Emilka Najbrtová, služka
Petr Brukner nebo Miloň Čepelka - Jenny Suk, sufražetka
Petr Brukner nebo Miloň Čepelka - Andulka Šafářová, venkovanka
Robert Bárta nebo Václav Kotek - Kryštof Nastoupil, úředník

Download DVD (Full bez komprese, 96 min., Audio 2.0 CZ, Sub: ne, 44 x 100 MB + 1 x 26 MB, celkem 4,5 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

VRAŽDA V SALONNÍM COUPÉ (1970)

Na divadelních prknech stanul Cimrmanův dvorní detektiv, inspektor Trachta. Úplně poprvé se objevil v Cimrmanově němém filmu "Kde jste byli, pobudové". J.C. svého detektiva stvořil spojením dvou osobností, sokolského přeborníka na hradlech a hrazdě Kašperského a proslulého polabského veterináře Huga Myslíka.

Obrázek

V luxusně zařízeném salonním coupé mezinárodního rychlíku cestují tři pasažéři: slavný český policejní incpektor Václav Trachta, průmyslník Meyer, který vyrábí všechno pro zahřátí (kožichy, rum, šamotové cihly), a továrník Bierhanzel, výrobce masti pro houstnutí vlasů. Ve stanici Istanbul přibude k této trojici inspektorův žák, policejní praktikant Jindřich Hlaváček, dokončující svou diplomovou práci o vlakové kriminalistice. Cesta probíhá klidně až do chvíle, kdy továrníka Bierhanzela rozbolí zub. Vlakový steward - jakýsi konduktér pro boháče - přispěchá se šlapací vrtačkou a továrník se po zákroku cítí mnohem lépe. Záhy bolest pomine úplně, neboť Bierhanzel zemře. Takto efektně otevřel Jára Cimrman svou detektivní hru "Vražda v salonním coupé", v níž zúročil své zkušenosti z policejní služby na vídeňské "čtyřce".

O jeho kriminální a kriminalistické kariéře nás poučí série fundovaných přednášek, polemizujících s rakouským středoškolským profesorem E. Fiedlerem:

* Dočká se Praha Cimrmanovy sochy? (Trachta)
* Na prahu kriminalistické kariéry (dtto)
* Krádež arcivévodova šperku (Hlaváček)
* Nové kriminalistické metody (Meyer)
* Detektiv a básník (Stevard)
* Revoluce v němém filmu (Bierhanzel)

Hra končí šťastně, neboť na jejím konci se zdánlivě mrtvý Bierhanzel (jemuž stevard při pokusu o otrávení zavrtal do bolavého zubu arzén) probouzí.

Hodnocení: FDB 95,4 %, CSFD 88 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák - inspektor Trachta
Petr Brukner nebo Miloň Čepelka - pol. praktikant Hlaváček
Bořivoj Penc nebo Jaroslav Weigel nebo Jan Kašpar - továrník Bierhanzel
Jan Hraběta nebo Jan Kašpar - továrník Meyer
Václav Kotek nebo Genadij Rumlena - steward

Download DVD (Full bez komprese, 95 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 64 x 100 MB + 1 x 5 MB, celkem 6,5 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

VYŠETŘOVÁNÍ ZTRÁTY TŘÍDNÍ KNIHY (1967)

Vždyť já vás mám rád! Proč myslíte, že tady na vás řvu! Tady je to samej .:!CENZORED!:., BLBEČEK, ...jenom tamhle vzadu, tam je vyjímka, tam sedí dva blbečci vedle sebe!

(Nebojte se, milí downloadeři ... to není na vás. Je to jen ukázka Cimrmanovy pedagogické činnosti z dalšího divadelního představení D.J.C.) !!!

Obrázek

Vyšetřování ztráty třídní knihy je druhá nejstarší z her v repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Autorem hry je Ladislav Smoljak, jako spoluautor je uváděn rovněž velikán českého národu Jára da Cimrman. Hra měla premiéru 8. listopadu 1967 v Malostranské besedě v Praze, později obnovenou premiéru 21. prosince 1972 v pražském divadle Reduta.

Cimrman byl požádán, aby zpracoval do Kapesní příručky c. k. poddůstojnického sboru heslo Země česká. V této době znal Čechy jen z mapy rakousko-uherského mocnářství v měřítku 1 : 500 000. Napsal: "Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovat jako hory, doly, černý les. Mezi Sušicí a Pískem je poušť. Severně od města Kouřim táhnou se rozsáhlé tabákové plantáže až ke kuřácké metropoli Šluknov. Zkamenělé výměšky vyhynulých mamutů dolují pilní Čechové v okolí Veltrus. Za zmínku stojí též okultistické doupě Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice. Léčbou štítné žlázy jsou známy lázně Volary. Český ráj je krajem nudistů. Zdejší adamité a evité chodí zde, jak je Pánbůh stvořil, oděni jen tu a tam, nedbajíce církevních pohrůžek z Mnichova Hradiště. Své centrum, památný to hrad, pojmenovali si nudisté českým názvem pro krásnou ženu: Kost." Zůstává dodnes tajemstvím, zda Jára Cimrman přispěl takto do příručky z pouhé neznalosti, či zda byl veden úmyslem rozložit poddůstojnický sbor a znemožnit mu případné operace na českém uzemí.

Tato hra je uvozena následujícími referáty:

* Druhý liptákovský nález
* Osobní vzpomínka dr. Svěráka
* Cesta ho Haliče
* Cimrmanova šesterka - futurismus
* Separace průtokových poznatků
* Pravý dědic Komenského
* Trestání učitele učitelem
* Názorné a úlekové fixace
* Mimoverbální komunikace
* Oživlé dřevo
* Hodina fyziky
* Teorie poznání

Vlastní představení pojednává o snaze donutit žáky sedmé třídy k navrácení třídní knihy, k jejímuž pravděpodobnému zcizení došlo před sedmi lety. V této snaze se během hry postupně vystřídají všechny čtyři účinkující postavy: Učitel, Ředitel školy, Inspektor a Zemský školní rada.

Hodnocení: FDB 88 %, CSFD 91 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák - Učitel
Jan Hraběta nebo Ladislav Smoljak - Ředitel
Bořivoj Penc nebo Jaroslav Weigel - inspektor
Miloň Čepelka nebo Václav Kotek - Zemský školní rada
Robert Bárta, Jiří Čelikovský, Ivan Hermel, Jiří Kalina, Petr Reidinger, Václav Verner a Michal Weigel - Kulisáci DJC

Download DVD (Full bez komprese, 95 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 60 x 100 MB + 1 x 77 MB, celkem 6,1 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!

ZÁSKOK (1994)

Snad to nejlepší, co kdy autoři stvořili. Totální humor, založený na osobnostech pánů SV + SM v roli herce Prácheňského. Ovšem i další herci doslova excelují:

Obrázek

K mnoha smolným stránkám Cimrmanova života patřila i chudoba. V jeho divadelní kočující společnosti Lipany se projevila mimo jiné velkou fluktuací herců. Pokud šlo o obchod domluvený s dostatečným předstihem, dala se situace zvládnout. Došlo-li k němu s křikem a s prásknutím dveřmi a často jen pár hodin před představením, prožil soubor i jeho principál horké chvíle. Takové zkušenosti stojí v pozadí hry Záskok. Milovníkům díla tohoto zneuznaného Čecha se tak dostává do rukou svědectví z té oblasti Cimrmanova života, v níž se nejvíce naplnil jeho osud - z divadla.

Seminární "proslovy":

1. Nepij na kuráž. I opilce zahraje lépe střízlivý.

2. Pamatuj, že na jevišti se vetšinou jmenuješ jinak než v životě. Je dobré znát i jména ostatních figur.

3. Citová hnutí vyjadřuj raději zády k publiku. Jak smích, tak pláč uděláš nejlépe škubáním ramen.

4. Za předměty házené na jeviště neděkuj.

5. Po nápovědě neopakuj všechno. Některé věty patří kolegům.

6. Na záchod jdi před představením, ať potom při hře necouráš.

7. Hraješ-li čerta, uvědom si před usednutím, že máš ocas.

8. Při potlesku na otevřené scéně se neukláněj. Patří patrně někomu jinému.

9. Pamatuj, že některé dveře jsou jen namalované.

10. Při hostině na jevišti nejez. Vše je gumové.

Představení je jedinečné tím, že sestává ze tří částí: obvyklého odborného semináře, předehry („Mistr přijíždí“; příjezd Prácheňského a část zkoušky) a samotné hry Vlasta, v níž zastupuje za jednu postavu proslulý herec Karel Infeld Prácheňský.

Zatímco zprvu chovají všichni herci k Prácheňskému úctu, posléze zjistí, že o hře nemá potuchy. Postupně jeho vinou dochází k úplnému rozkladu hry (Prácheňský si plete charaktery, používá repliky ze zcela jiných her, atp.). Přesto probíhá na pódiu určitý děj původní hry: je o Vlastě, které má značný majetek (a uchází se o ní kvůli tomu několik zájemců), ale nakonec se zjistí, že Vlasta je muž.

Kvůli Prácheňskému několikrát za hru musí pro nahození hry zpět do kolejí přijet na pódium i zvědavý invalida Jirka Karásek, kterého má hrát principál, který také napovídá, a to velmi hlučně.

Hodnocení: FDB 89,8 %, CSFD 96 %
Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Jan Kašpar nebo Jan Hraběta - principál
Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák - Karel Infeld Prácheňský v roli Vavrocha
Bořivoj Penc nebo Jaroslav Weigel - Doktor Vypich
Petr Brukner nebo Genadij Rumlena - Vlasta
Marek Šimon nebo Václav Kotek - Bárta
Miloň Čepelka nebo Pavel Vondruška - Šikovatel Vogeltanz

Download DVD (Full bez komprese, 95 min., Audio 2.0 CZ, Sub: CZ, 58 x 100 MB + 1 x 98 MB, celkem 5,9 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!


Naposledy upravil solim dne 05 pro 2009 00:33, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: Mistr Jára Cimrman a české nebe (1967 - 2009)
PříspěvekNapsal: 05 pro 2009 00:34 
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 črc 2009 05:54
Příspěvky: 66
Poděkoval: 0 x
Poděkováno: 6x
W4A Money: 1800
Offline
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4. 12 .09 bylo dále do původních příspěvků přidáno představení:

ZÁSKOK (1994) (5,9 GB)

Televizní kompilace scének ze všech základních divadelních her v posledním
podání žijících herců

ZE HRY DO HRY (2007) (60 min.)

je již dodána v další odpovědi niže:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Nahoru
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: Mistr Jára Cimrman a české nebe (1967 - 2009)
PříspěvekNapsal: 10 pro 2009 15:52 
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 črc 2009 05:54
Příspěvky: 66
Poděkoval: 0 x
Poděkováno: 6x
W4A Money: 1800
Offline
Televizní záznam (výsek) slavnostního představení ze 4.10.2007 ke 40. výročí vzniku Divadla Járy Cimrmana:

Motto: "Nezáleží na vás, na nás ... (hlavně tedy ne na vás, co sedíte tady vlevo...) "

ZE HRY DO HRY (2007)

Obrázek

Ke 40. výročí svého vzniku uvedl soubor Divadla Járy Cimrmana "procházku" celou svou dosavadní tvorbou, tedy čtrnácti základními komediemi, které měl v té době (a stále má) ve svém repertoiru. Rafinovaná kompilace Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka přináší nejen známé pasáže z jednotlivých her, ale je i zcela novým jevištním tvarem, v němž je humor "cimrmanů" jakoby "nasvícen" z jiného, pro posluchače nezvyklého úhlu.

"Ve vlastním zájmu se dobře bavte. Točí to televize a čím víc se budete smát a budete tleskat, tím lépe my budeme hrát," vybídl na úvod slavnostního programu diváky v Žižkovském divadle jeden z "otců" Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Představení cimrmanologové rozdělili do dvou částí. V té první herci sehráli koláž ze všech představení, druhou pak obstaralo promítání filmu Vojty Kotka o expedici do pohoří Altaj.

"Jsou mezi vámi i novináři. S těmi bývá trochu potíž, protože někteří z nich tvrdí, že naše rané hry jsou lepší než ty novější. Nedbejte na to, všechny jsou pěkné.

Dobře se bavte," nabádal napůl v žertu Svěrák během krátké úvodní řeči.

No, a tím to teprve vlastně začíná ... :

Obrázek

O zbytečnosti svých slov se pan Svěrák přesvědčil ihned poté, co se otevřela opona a do výjevu z první cimrmanovské hry Akt vešel Miloň Čepelka v kostýmu "mamky" Žílové. Obecenstvo doslova lehlo smíchy a začalo tleskat.

A během celého pásma to vypadalo úplně stejně. A je úplně jedno, zda Čepelka zatančil jako Žílová svůj od sedmdesátých let legendární taneček, nebo Ladislav Smoljak v roli ředitele z Vyšetřování ztráty třídní knihy nahlížel do zasedacího pořádku se slovy "Akorát támhle vzadu, to je snad jediná vyjímka, sedí dva blbečci vedle sebe!"

Hry Akt, Vyšetřování ztráty třídní knihy, Hospoda na mýtince, Vražda v salonním coupé, Němý Bobeš, Cimrman v říši hudby, Posel z Liptákova a Dlouhý, Široký a Krátkozraký si vysloužily samostatný prostor, byť ukázky z nich byly umně propojeny.

S tím si herci poradili buď slovem, nebo přestavbou, jako například když Václav Kotek v roli stevarda z Vraždy v salonním coupé přestavoval scénu a u toho si brblal dnes už zlidovělou větu "Éréč piklóš neméči, huňár scépeň kámoš."

Další "kusy", tedy Lijavec, Dobytí severního pólu, Blaník, Záskok, Švestka a Afrika se postupně prolínaly vstupy jednotlivých postav, až skončily zpěvem árie oslavující české pivo z jednoaktové opery Úspěch českého inženýra v Indii.

Obrázek

Úplnou tečku pak obstaral Smoljak závěrečnou replikou Karla Infelda Prácheňského z opusu Záskok: "Vše záleží jen na nás, na vás a hlavně tedy na vás, co sedíte tady vlevo".

Nezapomnělo se na nic ...

Byť výseky z jednotlivých představení měly jen několik minut prostoru, a před autorským duem Smoljak-Svěrák tak při přípravách stál nelehký úkol vybrat to nejlepší, odcházel divák s pocitem, že se nezapomnělo vůbec na nic.

Na jevišti se tak odehrála návštěva u děda Vševěda z pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký a zazněla árie hraběte Zeppelina o "blondýnkách něžných" (včetně tanečku v baletních piškotech) z Hospody na Mýtince.

I rozhovor inspektora Trachty s praktikantem Hlaváčkem a nebo vzpomínka důchodce Motyčky na Janské Lázně ze sklerotikonu Švestka. To vše dostalo svůj prostor a samozřejmě i salvy smíchu a potlesk, přes který některé pasáže nebylo ani slyšet.

A všem přítomným bylo úplně jedno, že někteří členové souboru, z nichž řadě už je přes sedmdesát let, sem tam škobrtli v textu a nebo krátce zaváhali.

Záleží i na vás, pane Smrtko:

Herci, kteří jsou s divadlem Járy Cimrmana neodmyslitelně spjati, si přízeň narozeninového publika, složeného převážně z přátel a rodinných příslušníků, evidentně užívali.

Nejednou se během hry sami "odbourali" a spiklenecky pomrkávali do publika, které si řadu zlidovělých replik polohlasně odříkávalo s nimi.

Svěrák se Smoljakem si během představení také našli prostor, aby vystoupili před oponu a promluvili k publiku. Svěrák zavzpomínal na nedávno zesnulého Jiřího Šebánka, který u zrodu fenoménu Cimrman spolu s nimi stál. "Je bez debat, že nebýt Jiřího Šebánka, tak toto divadlo neexistuje," řekl.

Zároveň ukázal první plakát, upozorňující na vznik divadla, který Cimrmanům vyrobil výtvarník Radek Pilař za to, že mu pomohli s podbitím střechy stodoly.

"Přejeme si, aby toto divadlo, které jsme před čtyřiceti lety založili, ještě nějaký čas fungovalo. A to záleží i na vás, pane Smrtko," zakončil Svěrák směrem ke Smoljakovi oblečenému v kostýmu Smrtky ze hry Vizionář.

Cimrman má svou horu:

Po první části následovala přestávka, během které diváci mohli ochutnat speciální tmavé pivo, které Svěrák se Smoljakem osobně "nachmelili" žateckým chmelem.

Pak se v sále sešli zájemci, kteří chtěli vidět dokument režírovaný synem jednoho z Cimrmanologů Václava Kotka Vojtou o nedávné expedici do pohoří Altaj.

Fotografie z výpravy pak byly vystaveny ve foyeru divadla.

Svěrák také tlumočil čerstvé rozhodnutí federace altajského alpinismu. Ta prvovýstup cimrmanovské expedice na zatím bezejmenný vrchol uznala a horu po Járovi Cimrmanovi pojmenovala.

Obrázek

Závěrem snad jen dva citáty: "MY VÍME, CO DĚLÁME: ČESKÝ NÁROD JE PROSÍRAVÝ !" a: "TADY VLEVO SI SEDAJ´ VŽDYCKY BLBCI !!!"

Hodnocení: CSFD 84 %

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Scénář: Zdeněk Svěrák + Ladislav Smoljak

Divadelní režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Brukner, Miloň Čepelka, Robert Bárta, Jan Hraběta, Jan Kašpar, Václav Kotek, Josef Koudelka Bergstein, Bořivoj Penc, Petr Reidinger, Genadij Rumlena, Marek Šimon, Pavel Vondruška, Michal Weigel, Jaroslav Weigel

Download: MPEG 2; DVDTVrip: 720 x 576; 60 min., Audio 2.0 CZ, Menu: ne; Bonusy: ne; Sub: ne, 47 x 50 MB + 1 x 33 MB, celkem 2,4 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!


Nahoru
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: Mistr Jára Cimrman a české nebe (1967 - 2009)
PříspěvekNapsal: 24 pro 2009 09:21 
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 črc 2009 05:54
Příspěvky: 66
Poděkoval: 0 x
Poděkováno: 6x
W4A Money: 1800
Offline
Od října roku 2006 má český génius Cimrman v Bruselu pamětní desku a unikátní pomník - otisk nohy, který v tomto městě zanechal při své návštěvě začátkem minulého století. Ovšem tohle tu ještě nebylo:

Obrázek

Na světové výstavě Expo 2010 představí Česká republika Járu da Cimrmana, věhlasného českého velikána, zcela oficiálně. Podle ČTK o tom rozhodli lidé ve veřejném hlasování. Cimrman se tak stal jedním z pěti českých divů, které vybrala veřejnost k prezentaci na kulturní olympiádě v Číně. S největší pravděpodobností bude šanghajská i světová veřejnost poctěna možností písknout si dokonce do jednoho z náhodných vynálezů génia:

Obrázek

D.J.C. - RARITY (1966 - 2007)

(Jak žádáno, zde je bonusem vánoční dárek audionahrávek pro všechny Cimrmanology (i pro ty, kteří nehlasovali):

Obsah:

1966-69 a 2001 - Nealkoholická Vinárna U pavouka
1985 - Salon Cimrman - Jazzman Cimrman
1997 - Před branami hudby (původní verze)
1998 - Hymna (Studio Jára)
2000 - Odskok (nezveřejněné texty D.J.C.)
2001 - Cimršantán - Cimrman v novém světě
2001 - Fantom Realistického divadla Zdeňka Nejedlého
2001 - Zapomenuté věci zapomenutého génia
2002 - Salon Cimrman - Cimrvánoce
2003 - Salon Cimrman - Cimrman kontra Zimmermann
2004 - Za Járou Cimrmanem až do hrobu
2005 - Posel světla a další (Cimrmanovské texty, na které se nedostalo)
2007 - Podzim s Járou Cimrmanem (raritní radioseriál)

Audiokvalita: MP3, VBR 128 - 320 Kbps (některé ještě z "vinylu"), názvy skladeb ve všech 13 složkách - CD nebo LP)

Download: 21 x 50 MB + 1x 35 MB, celkem 1,1 GB vč. 3 %-ního záznamu pro opravu dat

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.BEZ HESLA !!!


Nahoru
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: Mistr Jára Cimrman a české nebe (1967 - 2009)
PříspěvekNapsal: 03 led 2010 21:01 
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 črc 2009 05:54
Příspěvky: 66
Poděkoval: 0 x
Poděkováno: 6x
W4A Money: 1800
Offline
Stáhli jste part 59 "Němého Bobše" téměř o polovinu vícekrát než ostatní party. Ačkoli je původní part plně funkční, což jsem prověřil, může být problém v "CRC". Bud používejte "záznam pro opravu dat", který je součástí každého mého uploadu, nebo jsem pro ty méně zkušené pro jistotu a pro váš neuvěřitelně velký zájem o celého "Mistra Cimrmana" upnul zmíněný part ještě jednou (oba linky jsou funkční):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Jinak hodně štěstí v novém roce !!!


Nahoru
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: Mistr Jára Cimrman a české nebe (1967 - 2009)
PříspěvekNapsal: 23 led 2010 19:59 
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 črc 2009 05:54
Příspěvky: 66
Poděkoval: 0 x
Poděkováno: 6x
W4A Money: 1800
Offline
Hromadná odpověď jak pro reakce na fóru,
tak na obdržené SZ (jinak všem velmi děkuji za uznání):


Lidi, neblbněte !!! Já vám to sem všechno dávám pro zábavu !!! Někteří si na fórech chtějí možná pár korun vydělat ... Mně jde o to, aby se aspoň trochu české kultury dostalo mezi lidi, když už je to všechno tak, jak to je ...

S těmi uploady na jiné servery: - Víte, já na to nemám zrovna dvakrát čas.

To je pro vás takový problém, abyste si nainstalovi nějaký "free downloader" a během jednoho dne si to všechno stáhli? Kromě toho (aniž je obhajuji), R-S aspoň "nepadá", i když jejich obchodní politika mi připadá "zvláštní". Ony ale ty "finanční preference" začínají být cítit i jinde ...

Třeba se mýlím, kdyžtak dejte vědět a zdravím všechny Cimrmanology.

P.S.:

V této odpovědi nechci reagovat pouze na příspěvek "AUDIORARITY", ale především na tématický celek o Divadle Járy Cimrmana v DVD sekci. A vzhledem k tomu, že oblíbenost celého tématu (co se stahování týče) je až neuvěřitelná, tak tuto citaci přidávám do všech svých "cimrmanoidních" příspěvků na fóru, abych vysvětlil i to, co možná mnohé z vás tíží.


Nahoru
 Profil  
 Předmět příspěvku: Re: Mistr Jára Cimrman a české nebe (1967 - 2009)
PříspěvekNapsal: 13 úno 2010 15:16 
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 črc 2009 05:54
Příspěvky: 66
Poděkoval: 0 x
Poděkováno: 6x
W4A Money: 1800
Offline
Vzhledem k tomu, že sám J.C. zřejmě rozhodnul ze záhrobí, že pp. S+S musejí nejdříve objet se svým vystoupením celou matičku Zem, než umožní vydání DVD "ČESKE NEBE" (oproti slibovanému termínu konce roku 2009), sehnal jsem mezitím pro sběratele ještě toto:

HYMNA ANEB URFIDLOVAČKA (1998)

Televizní záznam představení z roku 2008, hra se zpěvy s prologem "Hymny šumí po krajinách českých":

Obrázek

Odehrává se na Starém Městě pražském někdy před rokem 1834, kdy měla premiéru hra Josefa Kajetána Tyla
"FIDLOVAČKA aneb ŽÁDNÝ HNĚV A ŽÁDNÁ RVAČKA"

Autor se v této hře inspiroval hrou Josefa Kajetána Tyla "Fidlovačka", jejíž jedno hudební číslo se později stalo českou národní a státní hymnou. U Tyla má ale písnička "Kde domov můj?" zcela okrajový význam, s dějem jeho lokální frašky vůbec nesouvisí. V Smoljakově "Hymně" se tato píseň stává ústředním motivem hry jako předmět tahanic mezi českým ševcem, německým krejčím a židovským skladatelem. V přednášce s hudebními ukázkami, která vlastní hru předchází, se divák seznámí s podivnou historií všech písní, které Češi museli za celých 160 let po premiéře "Fidlovačky" poslouchat vstoje a s obnaženou hlavou.

Hodnocení: CSFD 71 %

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


Hudba: Miroslav Kořínek

Divadelní režie: Ladislav Smoljak

Obsazení:

Prolog: Ladislav Smoljak a sbor Kajetán,
Česky mluvící český vlastenec: Marek Šimon
Josef, jeho syn, Čech: Petr Reidinger
Mareš, oboujazyčný pražský Žid: Ladislav Smoljak
Mastílková, jeho dcera, česky mluvící německá vlastenka: Doubravka Svobodová
Gertruda, její neteř, Němka: Sylva Reidingerová
Jammerweil, krejčí, německy mluvící český vlastenec: Jiří Zeman
Oboujazyčný pražský lid: Vendulka Kafková

Studio Láďa se poprvé představilo publiku roku 1998 právě hrou Hymna aneb Urfidlovačka. To se ovšem ještě jmenovalo Studio Jára. Jak lze z názvu i z osoby Ladislava Smoljaka odvodit, nezakrývala se zde spřízněnost s Divadlem Járy Cimrmana. Dnes se společnost už jmenuje Studio Láďa a od mateřské scény ho mimo jinmé odlišuje také to, že v něm vystupují ženy. A také rozšířilo svůj repertoár. Druhou hrou je Fantom Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Text Hymny ovšem původně vznikl pro studenty herectví alternativní větve DAMU, kteří působili v té době pod patronací Studia Ypsilon. Hymna aneb Urfidlovačka je mírně mystifikační hra se zpěvy o vzniku české národní písně. Ta je zpočátku předmětem tahanic mezi českým ševcem, německým krejčím a židovským skladatelem. A uvidíte v ní řadu významných osobností praškého divadla řady profesí, kteří se z ochoty ujali představovati postavy tohoto kusu.

Download: MPEG 2; DVDTVrip: 720 x 576; 78 min., Audio 2.0 CZ, Menu: ne; Bonusy: ne; Sub: ne, 32 x 50 MB + 1 x 35 MB, celkem 1,7 GB vč. 3% záznamu pro opravu dat):

Pro zobrazení linků musíte být přihlášen!
Pokud ještě nemáte zaregistrovaný účet, můžete se zaregistrovat.


BEZ HESLA !!!


Nahoru
 Profil  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníkůNemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  

Time : 0.615s | 27 Queries | GZIP : Off

Filmy ke stažení zdarma | Cheaty | Pocket PC | Android | Windows Phone 7 | iGO 8 | Apple iPhone | Symbian Smartphone | ROM | Windows Mobile | BlackBerry | Palm | Java | Warez mobile forum